Oyun

DualSense’in Bir Özelliği Hayranları Endişelendiriyor

Playstatin 5’in kontrolcüsü olan DualSense tanıtıldıktan sonra bazı oyuncular kontrolcünün tartışmalara yol açan bir özelliği hakkında şimdiden endişelenmeye başladı. Kontrolcünün içinde artık bir mikrofon olması bazı Playstation hayranlarını gizlilik konusunda endişelendirdi.

Geride bıraktığımız haftanın başlarında Sony, PS5’in kontrolcüsü olacak olan DualSense’i tanıtarak yeni nesil için tasarladığı planlarından birini oyunculara tanıtmış oldu. Önceki kontrolcülerde bulunan sağ ve sol analog, arka tetikler gibi bazı klasik özellikleri taşımaya devam eden DualSense sadece bunlarla sınırlı kalmayıp, teknolojiyi ileri taşıma fırsatını da bazı özellikleriyle kullanmıştı. Ancak bu geliştirilmiş özellikler arasında bir yenilik var ki hayranları gelmekte olan konsol hakkında bazı endişelere sürükledi.

DualSense’in mikrofonu gizlilik endişelerine yol açtı

DualShock 4’ün aksine oyuncular artık birbirleriyle iletişim kurmak için DualSense’in içinde gömülü olan mikrofonu sayesinde mikrofonlu kulaklık takma zorunda olmayacak. Bu özelliğin sağladığı kolaylık bazı PlayStation 5 hayranlarına hitap ederken, bir kısım oyuncu da içe gömülü mikrofon yüzünden ortaya çıkabilecek durumlardan dolayı endişelerini dile getirdi. Bu endişeler en başta akla bazı oyunların kendilerini susturmayı unutması, müziği açık unutması veya oynadığı takım ile sohbet ederken başka bir medya oynatıcının çalması gibi durumların söz konusu olabileceğini akla getirse de bunlar gerçekten hafif endişeler.

DualSense’in Bir Özelliği Hayranları Endişelendiriyor
PS5’e ait bir hayran çalışması

Oyuncuları asıl endişelendiren şey yukarıdaki saydığımız aksilikler değil, gizlilik endişeleri. Akıllı telefonlar, Amazon’un Alexa veya Google’ın Home asistanları gibi teknolojik aletlerin mikrofonları sayesinde dinleme özelliği bulunabilme ihtimali DualSense için de geçerli olabilir. Çünkü herhangi bir teknolojik cihazda mikrofon bulunması bazı kullanıcılara her zaman özel görüşmelerinin dinlendiği, kaydedildiği veya saklandığına dair bazı endişeler veriyor. Yayınlanan bilgilere göre DualSense’in mikrofonun arka plan gürültüsünü önlemek ve arka planda gerçekleşen konuşmaların başka oyunculara aktarılmasını önleyecek gelişmiş bir filtreleme özelliği olduğunu ve bu sayede sadece kontrolcüyü tutan kişinin sesinin iletileceğini söylüyor. Mikrofonu kapatma seçeneğinin oyunculara verileceğini de söyleyelim.

PS5 tasarımı ne zaman tanıtılacak?

Sony’nin hala daha PS5 ve DualSense hakkında, tanıtmadığı ki bunlardan biri de PS5’in tasarımı, bir sürü özelliği bulunuyor. Merak edilen bu bilgilerin ne zaman paylaşılacağı resmi olarak bilinmese de yakın zaman içinde hepsinin yavaş yavaş aktarılacağı tahmininde bulunabiliriz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı