Oyun

Duygusallığın Oyunu: OneShot

Bağımsız bir yapım olarak dikkatleri üzerine toplayan OneShot oyunu, maceracı oyunseverlerin ilgisini çekmiştir. İki boyutlu olarak tasarlanan bu oyun puzzle şeklini de anımsatmaktadır. İlginç konusu ile birlikte alışılmışın dışında bir oyun deneyimi sunuyor.

İlgi Çekici Hikaye

Oyunsever, oyun da Niko isimli bir karakter olarak yer almaktadır.  Kediye benzer tüyleri ve parlak sarı gözleriyle bilimkurgu camiasına da göz kırpmaktadır.  Oyunda amaç, kararan bir dünyayı  Niko’yu evine ulaştırarak kurtarmaktır. Güneş yok olmuş durumdadır ve oyunseverin güneşi bu dünyaya getirmesi temel görevidir.  Oyunda kendisini herhangi bir varlık olarak tanıtan bilgisayarın, Niko’nun da bir peygamber olduğunu söylemesiyle oyun mistik bir havaya bürünmektedir. Aynı zamanda Tanrı’nın da arandığı bu oyunda bilgisayarın Niko’ya verdiği direktiflerle oyunseverler Tanrı’yı bulmaya çalışırlar. Tanrı’nın siz olduğu bu oyunda karmaşık durum ve haller karşınıza çıkıyor. Oyun sadece mekanik düzleme oturtulmamış aynı zamanda duygusal durumlarda bulunduğunuz her bölümde, karşınıza çıkan her şekilde kendisini göstermiştir.

Oyuna ilk başladığınızda odanın içerisinde bulduğunuz ampul dünyanın son ampulü olarak dikkat edilmesi gereken bir unsur olarak karşınıza çıkıyor.  Aynı zamanda karşınıza çıkan bulmacalar hikayeyi biraz daha çözümlemenizi  sağlamakta ve Niko’yu evine ulaştırabilmek için kısmi görevlerden oluşmaktadır. Ustalıkla tasarlanmış olan bu puzzllelar sayesinde hikayeyle bir bütün oluyor ve Niko’yu eve ulaştırmak için her türlü görevi yerine getirmeye çalışır halde kendinizi buluyorsunuz. Öncelikle bulmacaların çözümü için bazı materyaller toplamanız gerekmektedir. Toplanan materyaller birbirine uygun diğer materyaller ile ikili bir biçimde eşleştirildiğinde yeni bir materyal oluşturabiliyorsunuz. Bu bulunan ya da oluşturulan materyaller sayesinde bulmacalar tek tek çözülüyor ve amacınıza ulaşabiliyorsunuz. Pikselli görselleri ve ilgi çekici hikayesi ile oyunseverleri ekran başından kaldıramayacağı düşünülen bu oyun , duygusal bağ kurmanızla birlikte sıkılmamanızı da sağlamaktadır.

Üç farklı sonu bulunan bu hikayede oyunun sonunu bulmacalarda seçtiğiniz seçimlerle siz belirliyorsunuz.  Keyifli ve mekanik bir oyun istemeyenler için OneShot ilginç bir oyun deneyimi sunacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı