Oyun

E-Spor Tam Olarak Nedir?

Dünyada ve Türkiye de gittikçe büyüyen geniş bir oyuncu kitlesine sahip olan espor artık sınır tanımıyor. Espor un ne olduğunu biraz daha irdeleyelim. Elektronik spor, organize video oyunu yarışmalarına verilen isim. Genellikle oyunlar profesyonel oyuncular arasında profesyonel organizasyonlar ile düzenlendiğinde bu adı alır Elektronik spor tam olarak nedir? Biraz daha açıklayalım.

En basit dille bazı bilgisayar oyunlarının profesyonel liglere katılan profesyonel oyuncular ile oynanmasına verilen addır. Bu oyunun espor olabilmesi için profesyonel lig olması gerekir. Espor ile normal oyun arasındaki fark ise şu örnekle açıklayabiliriz. Halı sahada oynanan futbol oyunu diğer tarafta süper lig de oynanan futbol oyunu var. Espor oyunlarına süper lig hali diyebiliriz. Espor, oyunların profesyonel sahnesi.

 Ülkemizde Espor Hangi Oyunları Kapsıyor?

Her oyun tabi ki espor değildir. Belirli kriterleri içeren Elektronik spor tam olarak nedir? Biraz daha açıklayalım. Bazı oyunlarda üretimi ve performansı attırmak için para harcarsınız. Espor ise eşit şart kriteri arar. Her maçtan sonra eşit şartlara geri dönüyor olmamız gerekiyor. Ayrıca espor da rakiplerinizi geçmek için para harcamanız gerekmiyor. Tekrar belirtelim şartların eşit olması önemli. Ülkemizde ise espor oyunlarının tamamının neden olmadığı merak konusudur. Bakıldığında dünya çapında oynan oyunların birçoğunun espor da olduğunu görürüz. Ama bizim ülkemizde bu oyunların oynanabilmesi için oyun sahiplerinin de çeşitli yatırımlar yapması gerekir. Ülkemizde ligi olan League Of Legends Riot Games yapımı olan oyundur. Bu oyuna yatırım yapıldı ve oyunun ligi ülkemizde kuruldu.

En Çok Ödül Dağıtan Espor Oyunu

Günümüzde espor öyle bir boyuta ulaştı ki artık her gün spor organizasyonları ile karşılaşmak mümkün. Elektronik spor tam olarak nedir? sorunun cevabını öğrendiğimize göre en çok ödül dağıtan espor oyunları da merak ediyor olabilirsiniz.

Her geçen gün daha fazla şirketin ve yatırımcının dikkatini çeken bu sayede de daha fazla organizasyon daha fazla yatırım almayı başaran espor 2018 yılında toplamda 150 milyon doların üzerinde ödül dağıtılmıştır.  En fazla ödül dağıtan espor oyunları; Call of Duty,  Starcraft 2 , Heartstone, Heroes of Storm,, Overwatch, League Of Legends, Fornite, Counter Strike, Dota 2

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı