Oyun

E3 2020 İptal Mi Edildi? [Güncelleme]

E3 2020 iptal edilip edilmediği merak ediliyor. Dünya çapında büyük korkuya yol açan koronavirüsü sebebiyle E3 2020’nin iptal ettiği söylentileri gündemde dolaşıyor. Her ne kadar böyle bir durum yok denilse de sektörün katılımcıları aksini düşünüyor.

GÜNCELLEME: E3 organizasyonundan sorumlu ESA akşam saatlerinde, “Üye şirketlerimizle yaptığımız dikkatli görüşmeler neticesinde zor bir karar alarak, hayranlarımız, çalışanlarımız, katılımcılarımız ve uzun zamandır bizlerle olan E3 partnerlerimiz dahil sektördeki herkesin sağlık ve güvenliği için, 9-11 Haziran tarihleri arasında Los Angelos’da gerçekleşmesi planan E3 etkinliği iptal ediyoruz.” sözlerini kullanarak E3 2020’yi iptal etti. Böylelikle oyun tarihinde ilk kez bir E3 etkinliği iptal edilmiş oldu.

Oyun dünyasının en büyük etkinliklerinden görülen, oyuncuların iple çektiği, her sene Haziran ayında düzenlenen ve birçok büyük küçük her türlü duyuruya ev sahipliği yapan E3 2020, tarihte bir ilke imza atarak bu seneyi boş geçebilir. Henüz ortada resmi bir açıklama olmasa da katılımcı şirketlerden gelen söylemler bu durumu doğrular nitelikte.

E3 2020’ye dair iptal söylentileri geliyor

E3 etkinliğini düzenleyen kuruluş ESA, geçtiğimiz hafta tüm çalışanlarının durumu yakından takip ettiğini, önceliklerinin insan sağlığı olduğu ve E3 2020 hazırlıklarını tam gazla devam ettiğini belirtmişti. Fakat gelen söylentilere göre organizasyonun iptal edileceği söyleniyor. Covid-19 olarak da bilinen koronavirüsü sebebiyle firmalar bu sene GDC 2020, PAX East gibi etkinliklere katılmamıştı. Benzer bir durum E3’ünde başına gelecek gibi duruyor.

E3 2020 İptal Mi Edildi?
Sony bu sene E3’e katılmayacak

Küçük çaplı geliştiricilere destek olan, My Friend Pedro, The Messenger, Ruiner, Absolver, Shadow Warrior 2 ve Hotline Miami gibi oyunların yayıncılık rolünü üstlenmiş Devolver Digital bu söylentilerden etkilenmiş olacak ki Twitter üzerinden diğer katılımcılara E3 uçuşlarını ve ikamet edecekleri otellerdeki rezervasyonlarını iptal etmelerini söyledi. Ars Technica ise yayınladığı bir yazı ile E3 2020’nin iptal edildiği belirtti.

Daha önce ne olmuştu?

E3 2020 hakkında gelen bu iptal söylentilerinin doğru olduğu ortaya çıkarsa aslında çok da büyük bir sürpriz olmaz. Hatırlayacağınız üzere daha önce koronavirüsü sebebiyle Sony, Square Enix, Capcom, CD Projekt Red ve PUBG Corp gibi firmalar PAX East etkinliğine katılmamıştı. PAX East’in aldığı yara sonrası gözler Oyun Geliştiricileri Konferansı 2020’ye (GDC 2020) çevrilmiş, Electronic Arts, Microsoft, Facebook, Kojima Productions, Epic Games, Amazon ve Unity gibi firmaların etkinliğine katılmayacaklarını duyurması üzerine etkinlik yetkilileri konferansı bu yılın yaz aylarına ertleme kararı almıştı.

Bakalım herkesin merakla beklediği E3 2020, tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam eden ve son olarak ülkemizde de görüldüğü söylenen koronavirüsü sebebiyle ertelenecek veya iptal mi edecek göreceğiz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı