Oyun

EA, Geçtiğimiz Yıl 2 Star Wars Oyununu İptal Etmiş

Star Wars haklarını ellerine aldığından beri bir sürü projenin fişini çeken EA’in iki farklı oyunu daha iptal ettiği ortaya çıktı. Henüz ellerindeki isim haklarının potansiyelini tam olarak kullanamayan ve zaman zaman alt şirketleri kapatmasıyla bilinen firmanın güzel fikirlerle yola çıkılmış projeleri bir kez daha rafa kaldırmasına şahit oluyoruz.

İlk olarak 2017 yılında  Visceral Games tarafından Star Wars evreninde geçen soygun temalı, geliştirilme sürecinde Ragtag adı verilen bir aksiyon oyununun fişi çekilmiş ve Visceral EA tarafından kapatılmıştı. Oyun dünyasının önemli isimlerinden olan Amy Hennig’in liderliğinde yürütülen projede kullanılan materyaller EA Vancouver tarafından geliştirilen bir başka Star Wars oyununda kullanılması için geliştiricilere gönderilmiş.

EA Geçtiğimiz Yıl 2 Star Wars Oyununu İptal Etmiş
İptal edilen Ragtag projesine ait bir konsept çalışması

EA Vancouver’ın Orca adı verdiği bu gizemli açık dünya mekaniklerine sahip Star Wars oyunu 2018 yılı boyunca geliştirilme sürecinde kalmış ve fakat Orca’nın kaderi Viscreal’in Ragtag’i ile aynı olup EA tarafından iptal edilmiş.

Bir yıl sonra gelen bir başka iptal haberi

Ragtag ve Orca iptal edildikten sonra EA Games, oynayış açısından Battlefield’a benziyen, çok oyunculu nişancı oyunları olan Star Wars: Battlefront 1 ve 2 için içerisinde yine açık dünya elementleri barındıran bir spin-off yani yan oyun fikrini uygulamaya koymuş. Viking kod adı verilen bu oyun üstünde EA Vancouver bir süre çalışmış ve hatta ortaya bir prototip bile çıkarmış. Fakat Burnout oyunları ile tanıdığımız Criterion Games işin içinde girince olaylar kızışmış. Oyun hakkında farklı görüşleri bulunan iki firma fikirleri üzerinde bolca tartışmış ve bu oyunun geliştirilme sürecine tahmin edeceğiniz üzere hiç iyi yansımamış.

EA Geçtiğimiz Yıl 2 Star Wars Oyununu İptal Etmiş
Visceral’ın iptal edilen oyunundan oyun-içi görüntü

İki firma arasındaki gerginlik her geçen gün artıp koordinasyon bir türlü sağlanamayınca, 2020’nin bahar aylarında yeni nesil Playstation ve Xbox’a gelmesi planlanan açık dünya Star Wars oyunu Vikings EA Games tarafından 2019 yılının ilk çeyreğinde iptal edilmiş. İptal kararından sonra ise Criterion Need for Speed oyunun başına konulurken, EA Vancouver ise Apex Legends, Anthem 2.0 ve spor oyunlarına destek vermesi üzere görevlendirilmiş.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı