Oyun

EA İlk İki Command & Conquer Oyununun Kaynak Kodlarını Yayınlayacak

Önde gelen oyun stüdyolarından EA, çok sevilen Command & Conquer serisinin 25 yaşına basmasını çok özel bir hediye ile kutluyor. Stüdyo 2018 yılında serinin ilk iki oyununun remastered, yani güncel grafik teknolojileri doğrultusunda yenilenmiş versiyonunun geliştirme sürecinde olduğu müjdesini vermişti. Aynı zamanda birçok ek DLC paketi de oyunlarla beraber sunulacaktı.

Nitekim geçtiğimiz Mart ayında adı geçen iki oyunun da çıkış tarihi kamuoyuyla paylaşıldı. Fakat görünen o ki EA halen daha hayranlarına sürpriz yapmaktan geri durmuyor.

Oyun modifiyecilerine gün doğdu

Perşembe günü oyun stüdyosundan yapılan duyuruda Tiberian Dawn ve Red Alert oyunlarının kaynak kodlarının GPLS versiyon 3.0 lisansı altında yayınlanacağı açıklandı. Buna göre TiberianDawn.dll ve RedAlert.dll dosyalarını isteyen herkes modifiye edebilecek ve kendi modlu oyununu oluşturabilecek.

Bu lisanslama yöntemine “copyright”ın aksine “copyleft” deniyor. Yazılım veya fikir & sanat eserleri modifiye edildikten sonra ücretsiz olarak yayınlanabiliyor. Tabii bu yolla özgünleştirilen eserlerin yine aynı şekilde açık kaynak kodlu yayınlanması şartıyla.

EA’in oyuncu topluluğunun konsey üyeleri şimdiden kaynak kodlarıyla oynamaya başlamışlar bile. Ortaya çıkan eğlenceli sonuçlar ve deneysel çalışmalar ekibin Discord kanalında paylaşılıyor.

Oyunun kaynak kodlarını düzenleyerek menüleri Türkçeye çevirebilmek, yeni görev ve bölümler oluşturmak mümkün.

LAN üzerinden oynama özelliği olmayacak

Bu arada kötü bir haberimiz var: EA hayranların çok sevdiği LAN parti oyun özelliğinin yenilenen oyunlarda yer almayacağını açıkladı. En azından başlangıç aşamasında. Stüdyo bu karara gerekçe olarak LAN üzerinden oynama fonksiyonunu geliştirmenin çok uzun sürecek olmasını gösterdi.

Command & Conquer Remastered koleksiyonu 5 Haziran tarihinde satışa sunulacak. Koleksiyonun fiyatı ise 19.99 dolar olarak belirlenmiş. Bir döneme damgasını vuran ve kendi hayran kitlesini oluşturan serinin remastered sürümü, gayet makul bir fiyatlandırmayla karşımıza çıkacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı