Oyun

Electronic Arts Steam Aşkı Bitmiyor

Origin adlı platformu ile Steam’le rekabet içerisine giren Electronic Arts, yeni oyununu kendi platformu üzerinden sunmayabilir. Steam veri tabanındaki bilgiler, EA oyununun Steam üzerinde olacağını ve işbirliğinin devam edeceğini göstermekte.

Valve’ye Rekabet İçin Origin’i Kurmuştu

Uzun yıllar oyun dünyasındaki oyunları platform olarak Steam elinde tutmaktaydı. Ancak son yıllarda Epic Games, platformun güçlü bir rakibi olduğunu gösterdi. Valve’nin sahip olduğu Steam’e rekabet için yalnızca Epic Games değil diğer oyun yapımcıları da kendi alt yapılarını oluşturmakta. Bunlardan en güçlü olanı EA oyunları. Origin adlı oyun sunucusu ile gündeme gelen Electronic Arts, Steam’i bırakıp kendi platformunda oyunları yayınlamaya başlamıştı.

2011 yılından itibaren yayın yapan Origin, aslında Valve’ye para vermemek için geliştirilmişti. Amacına uygun şekilde çalışan ve başarılı olan platform, Steam’e verilecek %30’luk kar marjının şirket kasasında kalmasına yardımcı oldu. Ancak yeni gelişmeler EA’ın Steam’e geri dönebileceği iddialarına yol açtı. Şirketlerden ise henüz konu hakkında bir açıklama yapılmış değil.

Test Aşamasındaki Projeler Ortaya Çıktı

Steam veri tabanında ortaya çıkan gelişmeler iki platformun ortak şekilde çalışmak için yürüttükleri projeyi gözler önüne serdi. Ruynmen Test Game 2 adlı bir uygulama üzerinde entegrasyon çalışmaları devam eden şirketlerin yakında resmi açıklama yapması beklenmekte. Ancak uygulamanın ne olduğu hakkında henüz herhangi bir fikir bulunmamakta.

İkili arasındaki bu çalışma iki ihtimali akla getirmekte. Birincisi, Origin, Steam ile uyumlu bir şekilde çalışabilir ve bir ortaklık olabilir. Diğer ihtimal ise EA, yeni oyununu Steam üzerinden listeleyecek ve bu bir oyun ile sınırlı olacak. Ancak görünen o ki ikinci ihtimal zayıf durmakta. Çünkü 2009 yılında piyasaya sürülen Saboteur adlı oyun, bir süredir Steam tabanı üzerinden birileri tarafından oynanmakta. Bu da bir şeylerin test aşamasında olduğunu göstermekte.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı