Oyun

Elektronik Spor Kavramı Tam Olarak Nedir?

eSports, rekabetçi, organize video oyunları dünyasını tanımlar. Farklı liglerden veya takımlardan gelen rakipler, evdeki oyuncular arasında popüler olan aynı oyunlarda karşı karşıya: Fortnite, Legends Ligi, Counter-Strike, Call of Duty, Overwatch ve Madden NFL. Bu oyuncular, tüm dünyadaki milyonlarca hayran tarafından izlenir ve takip edilir; canlı etkinliklere katılır veya TV ya da çevrimiçi olarak izlenir. Twitch gibi akış hizmetleri, izleyicilerin favori oyuncularının gerçek zamanlı olarak oynadıklarını izlemelerine izin verir ve bu genellikle popüler oyuncuların fandomlarını oluşturduğu yerdir.

eSpor’ları Kim İzler?

Kısa cevap! Birçok insan. Bir piyasa analitiği şirketi olan Newzoo’dan alınan bir rapora göre, dünya çapında 380 milyon insan 165 milyon eSport meraklısı da dahil olmak üzere bu yıl eSport’ları izleyecek (zaman zaman izleyicilerin aksine sık izleyicileri tanımlayan bir terim). Bu meraklıların büyük kısmı Kuzey Amerika, Çin ve Güney Kore’den seyrediyor.

Turnuvalar ve diğer etkinlikler, çoğu geleneksel profesyonel spor gezisine rakip olan seyir kalabalıklarını etkileyebilir. 2017 League of Legends Dünya Şampiyonası, 80 milyondan fazla izleyici çekti ve bu, şimdiye kadarki en popüler eSports yarışmalarından biri oldu. Temmuz ayında, ESPN ve Disney XD, Overwatch League’i yayınlamak için çok yıllı bir anlaşma yaptıklarını duyurdular, yepyeni bir uluslararası lig olan ve inanılmaz popüler çok oyunculu birinci şahıs nişancı, Overwatch etrafında toplanmış 12 franchise.

elektronik spor

Newzoo’dan yapılan araştırmaya göre 2017 yılında 588 büyük spor etkinliği düzenlendi.

eSpor Kim Oynuyor?

NFL veya NBA gibi geleneksel spor liglerinin hayranlarını hayal etmek zor olabilir; eSpor, en yüksek seviyelerinde benzer şekilde çalışır. Aslında, bu nisan ayında NBA, basketbol temalı NBA 2K oyun serisinin etrafında yer alan yeni eSports liginin başlatılması için bir taslak hazırladı. Taslak sırasında, 102 profesyonel eSpor oyuncusu seçildi, tüm yedek ve şartlar normalde sahadaki oyunculara ayrıldı.

eSports’taki Para Nasıl Kazanılıyor?

Newzoo’dan yapılan bir araştırmaya göre, eSports’un geliri 2018’de dünya çapında 906 milyon dolara ulaşacak. 2019’da, bu sayının 1 milyar doları aşması bekleniyor.

Bu sadece oyuncular için değil, markalar ve video oyunu üreticileri için de kazançlı bir pazar. Jacksonville’deki turnuvada yer alan Madden 19, uzun süredir devam eden EA Madden Franchise’ın bir parçası. Yaklaşık 30 yıl önceki kuruluşundan bu yana, EA Madden Franchise 130 milyondan fazla birim sattı ve toplamda 4 milyar dolardan fazla gelir elde etti.

eSpor oyuncuları, geleneksel sporculardan farklı olarak, büyük miktarda para toplayabilir: Turnuvalar, genellikle kazanan takımlardaki oyuncular arasında bölünmüş olan para ödülü olarak milyonlarca dolara sahip olabilir. Bu, dünyanın en iyi oyuncularının bir yılda kolayca yedi rakam kazanabileceği anlamına geliyor. Takımlar ve etkinlik organizatörleri ayrıca bu yarışmalar için bilet satışlarından da yararlanır. 2017’den bu popüler League of Legends turnuvası bilet satışlarında 5.5 milyon dolar elde etti.

Çekimden sonra, EA Sports, oyun şirketi tarafından yayınlanan bir açıklamaya göre, rakipler ve seyirciler için güvenlik protokollerini gözden geçirmek üzere kalan üç Madden Classic eleme etkinliğini iptal etti.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı