Oyun

Epic Games, PS5’de Çalışan Unreal Engine 5’i Tanıttı

Summer Games Fest’in katılımcılarından biri olan Epic Games, yeni nesil hakkında sürpriz bir duyuru yaptı. Unreal Engine 5 ile PS5 için hazırlanmış bir demoyu oyun dünyasına gösteren Epic Games, videodaki görsellikle herkese mest etti.

Summer Game Fest’e katılan büyük firmalardan biri olan Epic Games, resmi olarak Unreal Engine 5 oyun motorunu tanıttı ve bu motorun teknolojisini PS5 için hazırlanmış bir demoyu canlı oynatarak tüm oyun dünyasına gösterdi. Unreal Engine 5 ile film CGI (Bilgisayar ile üretilmiş görüntü) ve gerçek hayatı eş seviyede tutarak fotorealizme ulaşmak istediklerini belirten Epic  Games yetkilileri, gösterdikleri Lumen in the Land of Nanite isimli teknoloji demosuna bakılacak olursa belirledikleri bu hedefe ulaşabilecekler gibi gözüküyor. Teknoloji demosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yukarıda izlediğiniz teknoloji demosu Lumen in the Land of Nanite, Unreal Engine 5 ile çalışacak olan geliştiricilerin kullanabileceği iki teknolojiye odaklanmış durumda. Bunlardan ilki Nanite teknolojisi. Bu teknoloji sayesinde oyun geliştiricileri ve sanatçılar oyun dünyalarına ve eserlerine istedikleri kadar detay koyabilecekler. Epic Games yetkililerin yaptığı açıklamaya göre Nanite teknolojisi geliştiricilere poligon sayısı veya kullanılacak hafıza miktarı konusunda endişelenmeksizin kafalarındaki her şeyi yaratma imkanı sunacak. İçinde bulunduğumuz neslin ilk başlarında ortaya çıkan bu poligon ve hafıza tüketimi sorununun yeni nesilde Unreal Engine 5 ile, yapılan açıklama göz önünde tutulduğunda, hiçbir şekilde sorun olmayacak gibi duruyor.

Epic Games’in geliştiricilere Lumen in the Land of Nanite ile gösterdiği bir diğer teknolojisi ise Lumen adı verilen Unreal Engine 5’in ışık sistemi. Unreal Engine 5’in oyunlardaki ışıklandırmayı nasıl farklı bir seviyeye taşıdığını görmek istiyorsanız tek yapmanız gerek yukarıdaki Lumen in the Land of Nanite teknoloji demosunu izlemek. Oldukça gerçekçi duran ışıklandırmalar yeni nesil oyunların en kuvvetli yanlarından biri olacak gibi duruyor. Unreal Engine 5’in gösterilen demosundan sonra oyuncular yeni nesil oyunların görsellik açısından kesinlikle yeni seviyelere çıkacağını düşünmeye başladı. Unreal Engine 5 ile ne zaman oyun yapılmaya başlayacağı hakkında da açıklama yapan Epic Games, oyunculara biraz daha beklemelerini çünkü şu anda Unreal Engine 4 ile PS5 ve Xbox Series X oyunlarının geliştirildiğini ve UE5’in 2021 senesinde çıkış yapacağını söyledi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı