Oyun

Evden Çalışanlara Tavsiye Rol Yapma Oyunları

Corona virüsü sebebiyle siz de evden çalışan oyuncular arasındaysanız ve oynayacak oyun bulamıyorsanız, bu rol yapma oyunları listemiz tam size göre olabilir. Sizleri orta çağdan fantastik diyarlara, fantastik diyarlardan kıyamet sonrası dünyalara, kıyamet sonrasından uzaya götürdüğümüz 15 oyunluk rol yapma oyunları listemize gelin hep beraber göz atalım.

1- Kingdom Come: Deliverance

Evden Çalışanlara Tavsiye Rol Yapma Oyunları

Kingdom Come: Deliverance bizlere bir demircinin oğlu olan genç yaştaki Henry’nin kontrolünü vererek Kutsal Roma İmparatorluğu topraklarına götürüyor. İmparator IV. Charles öldükten sonra patlak veren iç karışıklık ve istila sonucunda Henry’nin köyü saldırıya uğrar ve tüm ailesi, dostları ve köy halkı gözleri önünde katledilir. İstiladan sağ kurtulmayı başaran Heny bu noktadan sonra kimsesiz bir adam olarak istilaya karşı çıkmak için direnişe katılır ve uzun bir serüven başlar. Gerçekçi savaş mekanikleri, devasa açık dünyası ve tatmin edici oynanış süresiyle ön plana çıkan Kingdom Come: Deliverance sizlere uzun süren güzel bir deneyim vaat ediyor.

2- The Banner Saga

Evden Çalışanlara Tavsiye Rol Yapma Oyunları

Rotamızı Roma topraklarından alıp Vikinglerin boy gösterdiği Kuzey diyarlara götüren The Banner Saga, sizlere vurucu bir hikaye ve ilginç bir deneyim sunuyor. Taktiksel sıra tabanlı savaş mekaniklerini rol yapma elementleri ile başarılı bir şekilde harmanlayan The Banner Saga, farklı farklı karakterleri yöneteceğiniz bir yolculuk hikayesiyle sizlere adeta eğlenceli bir İskandinav Mitolojisi dersi veriyor.

3- Divinity: Original Sin – Enhanced Edition

Evden Çalışanlara Tavsiye Rol Yapma Oyunları

Kuzey topraklarından fantastik diyarlara geçme vaktimiz geldi. Tıpkı The Banner Saga gibi grup bazlı taktiksel sıra tabanlı oynanış mekanikleri ile öne çıkan Divinity: Original Sin’in diğer güçlü yanları ise içinde bulunduğu fantastik evren ve hikayesi. Genç bir Kaynak Avcısı (Source Hunter) rolünü üstlendiğimiz oyunda görevimiz içinde bulunduğumuz dünyada büyüyü yanlış emeller için kullananları durdurmak. Sıradan bir cinayet soruşturmasıyla başlayan oyunun hikayesi tüm zamanı tehdit eden bir tehlikeye dönüşünce Divinity sizleri uzun süren sürükleyici bir maceranın içine çekiyor.

4- Kingdoms of Amalur: Reckoning

Evden Çalışanlara Tavsiye Rol Yapma Oyunları

Listemizin belki de en bilinmeyen ve hak ettiği değeri göremeyen oyunu Kingdoms of Amalur: Reckoning. R.A. Salvatore serisinin yazarı, Spawn’ın yaratıcısı ve Elder Scrolls IV: Oblivion’ın ana tasarımcısının bir araya gelerek geliştirdiği Kingdoms of Amalur sizleri yepyeni bir fantastik diyara davet ediyor. Çok sayıda ana görevi, çeşitli sınıfları sayesinde farklı farklı oynanış imkanları sağlayan oyunda kendi kaderinizin efendisi olup tüm diyarı tehdit eden karanlık güçlere karşı gelmek için yola koyuluyorsunuz.

5- The Elder Scrolls V: Skyrim

Evden Çalışanlara Tavsiye Rol Yapma Oyunları

Herhalde listedeki hakkında tek bir kelime bile yazmamıza gerek olmayan tek oyunu Bethesda’nın en başarılı oyunlarından biri sayılan Skyrim olabilir. Bazıları belki oyunda şu anda 500. saatine giriş yapmış olsa da yine de bilmeyenler için kısaca değinelim. Ejderdoğan rolüne büründüğümüz oyunda Tamriel’in soğuk toprakları Skyrim’e geri dönen Alduin önderliğindeki ejderhalarla savaşıyor ve Skyrim’i kasıp kavuran İç Savaşı durdurmaya çalışıyoruz. Eğer hiç oynamadıysanız Skyrim’i çok geç oynamadan oynamanızı tavsiye ederiz. Eğer daha önce oynamışsanız ve oynayacak yeni oyunlar bulamıyorsanız çeşitli modlarla oyunu güzelleştirip tekrar Skyrim topraklarına ayak basmak isteyebilirsiniz.

6- Dragon Age: Origins

Evden Çalışanlara Tavsiye Rol Yapma Oyunları

BioWare’ın bugüne kadar çıkardığı en başarılı yapımlardan biri olan Dragon Age: Origins’in hikayesinde Divinity’de olduğu gibi partimizi kurup krallık için her geçen gün daha büyük bir tehlike haline gelen Darkspawn olarak bilinen karanlık güçlerin istilası karşısında duruyoruz. Grafik açısından biraz eskimiş olan oyunu daha fazla eskimeden deneyim etmenizi tavsiye ederiz.

7- The Witcher 3: Wild Hunt

Evden Çalışanlara Tavsiye Rol Yapma Oyunları

İvmemizi ejderhalardan tehlikeli canavarlara çevirdiğimizde şüphesiz karşımıza çıkan oyunlardan biri canavar avcısı Geralt’ın maceralarını konu alan The Witcher 3: Wild Hunt. Netflix uyarlamasından sonra oyuncu olan olmayan herkesin tanıdığı Geralt, üçüncü oyunda Yennefer ile birlikte Ciri’yi Vahşi Av’dan korumaya çalışıyor. Sıradaki oyuna geçmeden önce ufak bir not düşelim. Eğer Witcher serisine yabancıysanız ilk iki Witcher oyununa bakmadan Wild Hunt’a geçmenizi pek tavsiye etmeyiz.

8- Monster Hunter: World

Evden Çalışanlara Tavsiye Rol Yapma Oyunları

Listemizin bir başka canavar avlama temalı oyunu Capcom’un Monster Hunter: World isimli oyunu. Çıktığı dönemde oyuncular tarafından olumlu dönütler alan ve son olarak karşımıza en az ana oyun kadar büyük çaplı olan genişleme paketi olan Iceborne ile karşımıza çıkan oyunda çeşitli canavarların peşine düşerek onları avlıyor, düşürdüğü materyallerden daha güçlü ekipmanlar yaparak daha tehlikeli canavarların peşine düşüyoruz. Oyunculara güzel bir hikaye deneyimi de sunan Monster Hunter: World, şu günlerde sizi uzun oynanış süresiyle bayağı bir meşgul edebilir.

9- Deus Ex: Human Revolution

Evden Çalışanlara Tavsiye Rol Yapma Oyunları

İvmemizi kılıç kalkanlardan alıp kıyamet sonrası dünyalara götürmeden önce araya yakın gelecekte geçen Deus Ex: Human Revolution’ın ekleyelim. Eski bir SWAT kıdemlisi olan ve oyunun hikayesinin en başında Sarif Endüstrisinde güvenlik şefi olarak çalışan Adam Jensen’ın hayatı şirkete yapılan saldırı sonucu tamamen değişir. Aldığı yaralar sonucu hayatta kalamayacağını anlayan patronu Adam’a verdiği geliştirilmiş uzuvlar sayesinde onu augmented bir insana çevirir. Şirkete yapılan saldırının detaylarını indikçe Jensen, saldırının arkasında daha büyük bir tehdidin olduğunu anlar.

10- Fallout: New Vegas

Evden Çalışanlara Tavsiye Rol Yapma Oyunları

Kılıç kalkanları ve cyberpunk havasındaki atmosferi geride bıraktığımıza göre kıyamet sonrası dünyalara Fallout: New Vegas ile girebiliriz. Grafikleri ve animasyonları her ne kadar çağın çok gerisinde kalsa da içinde barındırdığı rol yapma elementleri ve üzerine titizlikle çalışılan dünyasıyla Fallout: New Vegas sizleri ilginç hikayelerin beklediği bir dünyaya davet ediyor. Ayrıca oyuna geçtiğimiz günlerde corona virüs modu geldiğini de notlarımız arasına düşelim. Mod sayesinde oyuna yarasa çorbası ekleniyor ve içenler hastalığa yakalandıktan sonra Fallout’un çorak topraklarında hayatta kalmaya çalışıyor.

11- Fallout 4

Evden Çalışanlara Tavsiye Rol Yapma Oyunları

Eğer gözleriniz Fallout: New Vegas’a alışamadıysa sizleri Fallout 76’yı saymazsak serinin en son halkası olan Fallout 4’e alalım. Seriye üs kurma mekanikleriyle ve konuşan bir ana karakter ile daha önce görülmemiş bir yenilik getiren Fallout 4, güzel işleyen silahlı aksiyonuyla sizleri tatmin etse de önceki Fallout oyunlarına göre daha az etkisi olan rol yapma ögeleri ve basitleştirilmiş diyalog sistemi biraz canınızı sıkabilir.

12- Disco Elysium

Evden Çalışanlara Tavsiye Rol Yapma Oyunları

Listemizin sıradaki oyunu olan Disco Elysium ağır ve derin bir oyun. Metin bazlı sayabileceğimiz oyunda eşsiz yetenekleri olan bir dedektifi yönetiyoruz ve diğer insanlarla girdiğimiz etkileşimler karakterimizin sahip olduğu özellikler sayesinde şekilleniyor. Geniş diyalog sistemi ve bin bir çeşit rol yapma ögeleriyle ön plana çıkan Disco Elysium, ağır RYO hayranlarının tam aradığı oyun olabilir.

13- Mass Effect Serisi

Evden Çalışanlara Tavsiye Rol Yapma Oyunları

Eğer rol yapmak için dünya size yetmiyorsa gelin biraz da uzayı birbirine katalım. İster oyunun ana karakteri olan Commander Shepherd ile ister de kendiniz sıfırdan karakter yaratarak oynadığınız oyunun hikayesi çok önceleri var olmuş tehlikeli bir makine ırkının yeniden ortaya çıkması söylentilerini araştırmak üzere görevlendirmemizle başlıyor. Aksiyonu, keşif mekaniği ve hikayesiyle ön plana çıkan Mass Effect serisi size unutamayacağınız bir deneyim sunuyor.

14- The Outer Worlds

Evden Çalışanlara Tavsiye Rol Yapma Oyunları

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında Fallout: New Vegas’ın yapımcıları tarafından hayatımıza sokulan The Outer Worlds kesinlikle deneyim etmek isteyeceğiniz bir aksiyon RYO oyunu. Kolonileşmiş bir uzayda geçen oyunda kendinizi Halcyon adındaki koloniyi yıkıma sürükleyen bir komplonun tam ortasında buluyorsunuz. Aksiyonundan daha çok rol yapma elementleriyle ön plana çıkan The Outer Worlds sizlere hoş bir rol yapma deneyimi sunuyor.

Bonus oyun: Stardew Valley

Evden Çalışanlara Tavsiye Rol Yapma Oyunları

Corona virüsü sebebiyle oldukça gergin ve tedirgin geçen şu günlerinize ilaç gibi gelecek tek oyun belki de Stardew Valley. Yaşadığımız şehir hayatının monotonluğundan sıkılıp dedemizden miras kalan ufak bir çiftliğe yerleşmemiz ile başlıyor Stardew Valley. Bu saatten sonra oyunun huzurlu atmosferine eşlik eden müzikleriyle ekinlerimizi ekiyor onlarla titizlikle ilgileniyoruz, balığa çıkıyoruz, madenlere iniyoruz, çiftliğimize geliştirmeler yapıyor ve kasaba halkıyla kaynaşıyoruz hatta aşk dahi yaşayabiliyoruz. Kasabadaki her mevsim düzenlenen farklı farklı etkinlikler ise oyunun huzur dolu atmosferine daha fazla huzur ve eğlence katmayı başarıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı