Oyun

Evden Çalışanlara Tavsiye Strateji Oyunları

Corona virüsü sebebiyle siz de evden çalışan oyuncular arasındaysanız ve oynayacak oyun bulamıyorsanız, bu strateji oyunları listemiz tam size göre olabilir. Sizleri ilkel çağlardan orta çağlara, orta çağlardan İkinci Dünya Savaşı’na, İkinci Dünya Savaşı’ndan uzay çağına götürdüğümüz 8 oyunluk rol yapma oyunları listemize gelin hep beraber göz atalım.

1- Civilization VI

Evden Çalışanlara Tavsiye Strateji Oyunları

Listemizin ilk oyunu çoğu oyuncunun aşina olabileceği Civilazation serisinin son halkası Civilazation VI. Kendi imparatorluğunuzun başına geçtiğiniz oyunda Taş Devri’nden Orta Çağ’a, Orta Çağ’dan Yakın Çağ’a ve Yakın Çağ’dan Uzay Çağı’na giden uzun bir serüven sizleri bekliyor. Yeri geldiğince Kristof Kolomb gibi haritayı keşif amaçlı gezecek, yeri geldiğinde Julius Caesar gibi düşmanlarınıza kök söktürecek ve Uzay Çağı’na geldiğinizde Elon Musk gibi gözünü uzaya dikeceksiniz.

2- Total War: Atilla

Evden Çalışanlara Tavsiye Strateji Oyunları

Listemizin ikinci sırasında söz stratejiye gelince oyuncuların aklına gelen ilk isimlerden biri olan Total War serisinin 2015 senesinde çıkan oyunu Total War: Atilla yer alıyor. Kıtlığın, hastalığın ve savaşın kırıp geçtiği Doğu topraklarından çıkıp gelen ve adını tarihin tozlu sayfalarına yazdıran Atilla’nın hikayesini konu alıyor oyun. M.S. 395 yılının politik iç çatışmaları yüzünden yıpranmış ve dört tarafı düşmanlarla çevrili Batı Roma İmparatorluğunun kontrolünü el aldığımız oyunda imparatorluğunuzun kaderi tamamen sizlerin elinde.

3- Crusader Kings 2

Evden Çalışanlara Tavsiye Strateji Oyunları

Sıradaki oyunumuz savaş mekaniklerinden daha çok kurduğunuz entrikaların ön plana çıktığı bir oyun. Harita üzerinden oynanan strateji oyunlarından sayılabilecek Crusader Kings 2 oyuncuları Avupa’nın karanlık çağlarına, 1066 yıllarına götürüyor. İstanbul feth edildiği yıl olan 1453 kadarki süre boyunca kontrolünü aldığınız Hristiyan bir derebeyinin soyunu devam ettirmek ise oyundaki nihai amacınız.

4- Total War: Warhammer

Evden Çalışanlara Tavsiye Strateji Oyunları

Kılıçları, kalkanları ve saray entrikaları bırakıp elimize top tüfek almadan önce Total War: Warhammer’ın fantastik dünyasına girmeden de olmaz. Total War ve Warhammer serilerini bir araya getiren oyunda tek amacı dünyaya hükmetmek olan ırkların bitmek bilmeyen savaşlarına konuk oluyoruz. Siz de tarafınızı seçerek imparatorluğunuzun başına geçin ve ejderhalar gibi çeşitli fantastik canavarların yer aldığı savaş meydanlarında ırkınızı zaferlere taşıyın.

5- Europa Universalis IV

Evden Çalışanlara Tavsiye Strateji Oyunları

Orta Çağ ve fantastik diyarla işimiz bittiyse rotamızı artık Europa Universalis IV ile geri yakın geleceğe çevirelim. Strateji seven sevmeyen neredeyse her oyuncunun bildiği Europa Universalis IV, harita üzerinden oynanan bir imparatorluk kurma oyunu. Farklı farklı seçimlerinizle ortaya çıkan sonuçların ve ihtimallerin neredeyse sonsuz sayıda olduğu oyun eğer strateji seviyorsanız kesinlikle göz atmanız gereken bir yapım.

6- Company of Heroes 2

Evden Çalışanlara Tavsiye Strateji Oyunları

İmparatorlukları bir kenara bırakıp kendimizi Company of Heroes 2 ile İkinci Dünya Savaşı cephelerine atabiliriz. Oyunda yer alan ülkelerden birini seçerek savaş alanındaki askerlerinize komut verdiğiniz oyunda bazen tanklarınızla saldıran taraf olacak bazen de sığınaklara girip savunan taraf olacaksınız. Nihai amacınız ise zafer.

7- XCOM Serisi

Evden Çalışanlara Tavsiye Strateji Oyunları

Savaşı geride bırakmadan önce uğramamız gereken iki oyun daha var: XCOM. Enemy Unknown ve XCOM 2 oyunlarıyla gerçek zamanlı strateji denilince aklına gelen ilk isimlerden olan XCOM’da uzaylıların istilası sonrası kurulan bir direnişin başına geçiyoruz. Vur-kaç taktiği ile büyüttüğümüz direnişte yeri geldiğinde askerlerimizi kaybedecek yeri geldiğinde uzaylıları gezegenimize indiklerine pişman edeceğiz.

8- Cities Skylines

Evden Çalışanlara Tavsiye Strateji Oyunları

Tüm savaşları geride bıraktığımıza göre gergin geçen şu günlerde size ilaç gibi gelecek bir oyun tavsiyesi ile listemizi bitirelim. Oynanış olarak SimCity’e benzeyen Cities Skylines oyununda başkanlık koltuğuna geçiyoruz ufak bir mahalle kurarak başladığımız oyunda büyük bir şehir kurma yolunda ilerliyoruz. Bu hedef doğrultusunda şehrinizi, sanayinizi ve dükkanlarınızı stratejik bir düzen içinde kurmalı ve vergi, ulaşım, eğitim, sağlık gibi tüm sosyal hizmetlerin kontrolünü ele almalısınız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı