Oyun

Evrakları Hazırlatan Oyun: Papers, Please

Son zamanlarda bağımsız oyunların gelişmesi ve yoğun ilgi görmesine sebep olan oyunların başında şüphesiz Papers, Please adlı oyun geliyor. Basit tasarımı ve işleyişine rağmen oyuncuyu ekran başında tutup aynı zamanda da oyuncunun kararlarına göre şekillenen bu oyun çok sıkıcı bir kabinde çalışmanın bile nasıl eğlenceli ve dikkat çekici hale gelebileceğini gösteriyor.

Evraklarınızı Hazırlayın

Papers, Please konusu itibariyle oyuncuyu 1982 yılının sonlarına, Arstotzka isimli hayali bir ülkeye götürüyor. Oyundaki karakterimiz hemen sınırda çalışan bir vize memuru ve geçiş işlemlerini onaylamaktan sorumlu. Oyun atmosfer bakımından 1980’lü yılların Doğu Bloğu ülkelerinden esinlendiğini anlayabiliyorsunuz.

Oyunu oynamaya başladıkça oyunun neden öne çıktığını anlamaya başlıyorsunuz. Vize memuru olarak başladığınız oyundaki amacınız günlerinizi geçirmek ve işinizden olmadan akşam eve gidebilmek. Ancak her gün yeni kurallar geliyor ve bu kurallara göre geçiş işlemlerini yapmanız gerekiyor. Örnek olarak ilk zamanlarda başka ülkelerden giriş yapanların sadece pasaportlarına bakılırken günler geçtikçe giriş izni, çalışma izni, geliş amacı gibi pek çok noktayı da göz önünde tutmanız gerekiyor.

Papers, Please

Bu esnada oyun dinamik bir yapıya sahip olduğu için tam yeni kurallara oyuncunun alıştığı an bu sefer aranan kimseler listesi geliyor ve eğer listede olan bir kişi sizin önünüze gelirse onu yakalatmak zorunda kalıyorsanız. Tüm bunlara kıyasla sınırda bir de saldırı yapılınca işler hepten farklı bir boyut kazanıyor.

Tamamen size ait olan bir kabin içinde geçen ve her gün düzenli olarak bildiri aldığınız bu kabin içinde sınırı geçmek isteyenlerin pasaportlarını onaylıyorsunuz. Oyun tek düze bir hal almaması için ise oyuncuya belirli tercih hakları bırakılmış. Örneğin pasaportu yanlış ya da hatalı olan birisini normal şartlar altında yani kurallara göre ülkeye sokmamanız – çıkarmamanız gerekiyor, ancak kişi örneğin çocuğunun çok hasta olduğunu, sevgilisini görmek istediğini ve benzeri sözler kurarak durumu tamamen sizin tercihinize bırakıyor. Bu türden kişilere geçiş hakkı verdiğinizde hükümetten uyarı alsanız da daha sonra kişilerden ufak sürprizler de alabiliyorsunuz.

Papers, Please dinamik kurgusu ve hoş tasarımı ile küçük boyutlu, bağımsız oyun oynamak isteyenler için çok şey vaat ediyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı