OyunSosyal Medya

Facebook’un Oyuncular İçin Yeni Uygulaması Yayınlandı

Sosyal medya devi Facebook her geçen gün sayısı azalan ve yaş ortalaması yükselen kullanıcı kitlesini elde tutmaya devam etmek için yeni hamleler yapmayı sürdürüyor. ABD’li şirketin son olarak oyun yayıncılığı için kullanılabilecek özel bir uygulama daha geliştirdiği ortaya çıktı. New York Times tarafından fark edilen uygulamanın ismi Facebook Gaming olarak belirlenmiş.

Salgın nedeniyle çıkış erkene çekildi

Normal şartlar altında bu uygulamanın Haziran ayında çıkış yapması planlanıyordu, ancak Facebook yöneticileri COVID-19 salgını nedeniyle insanların eve kapandığı ve daha fazla oyun izlediği şu sıralar uygulamayı yayınlamanın daha mantıklı olacağını fark etmiş olmalılar. Canlı yayın izlenme sayısının rekor kırdığı karantina günlerinde uygulamanın Facebook’a daha fazla kullanıcı ve para getireceği su götürmez bir gerçek.

Facebook uygulamasını geliştiren ekibin yöneticisi Fidji Simo, yeni çıkan Facebook Gaming uygulamasıyla ilgili “Genel manada oyun sektörüne yatırım yapmayı öncelik haline getirdik, çünkü oyunları insanları gerçekten birbirine bağlayan bir eğlence türü olarak görüyoruz” dedi. 

Haksız da sayılmaz, çünkü yayıncıların oynadıkları oyunları izleyen milyonlarca insan var. Facebook’un bu dev pastadan pay kapmaya çalışması gayet anlaşılabilir.

700 milyondan fazla Facebook kullanıcısı oyunlarla ilgileniyor

Öte yandan Facebook, bugüne dek 700 milyondan fazla kullanıcısının sitedeki oyun temalı içeriklerle etkileşime geçtiğini açıkladı. Bu rakam neye göre hesaplandı, bilmiyoruz. Muhtemelen oyunların odaklandığı sayfa ve paylaşımlara gönderilen yorumlar ve beğeniler baz alınarak hesaplanmış olabilir. 

Bu arada Facebook Gaming’in kullanım oranı 2019’da çok az arttı. Microsoft’un Mixer isimli platformuyla beraber son sıralarda yer alan Facebook Gaming’in günün birinde Twitch’i yakalayabilmesi için çok çalışması gerekecek. Yine de şirketin yapacağı kararlı yatırımlarla ve satın alımlarla pazardaki payını artırabilmesi pekala mümkün.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı