Oyun

Gabe Newell, Half-Life ve Valve Hakkında Konuştu

Gabe Newell, yeni Half-Life oyunu Half-Life: Alyx ve CEO’su olduğu Valve hakkında açıklamalar yaptı. Oyun dünyasının tecrübeli ismi ayrıca sektörden ve sektörün geleceğinden de bahsetti.

PC oyuncularının Steam sayesinde yakından tanıyabileceği, oyun sektörünün sevilen isimlerinden olan Gabe Newell, geçtiğimiz günlerde IGN ile yaptığı röportajda Valve’un tarihi ve Half-Life: Alyx’i yaparken kendilerini motive eden düşüncelerden bahsetti. Yaptığı her açıklamanın ayrı bir önemi olmasına rağmen, röportajın en önemli kısmı Newell’ın beyin-bilgisayar arayüzü hakkındaki dikkat çekici yorumlarda bulunduğu kısımlar oldu.

Gabe Newell beyin-bilgisayar arayüzüne değindi

Steam kullanıcılarının gönlünde taht kurmayı başaran Newell, bu konudaki yaptığı açıklamalara, “Üzerinde çok zaman geçirdiğim alan bir süre önce beyin-bilgisayar arayüzleri konusunda yapılan bir grup araştırma sonucunda büyümeye başladı. Bence bu uzun vadeli bir konu, o yüzden başka şeyler dikkatimi çekmediği zamanda arka plana atılmış bu konunun içine geri çekiliyorum,” sözleriyle başladı. Günümüzde bilimin bizleri getirdiği noktada insan beyninin şu anda bilgisayarla doğrudan iletişim kurabilmesi artık olağan bir şey. Fakat bu iletişimin Matrix, Ready Player One gibi bilim kurgu filmlerinde bulunan sistemlerindeki veya William Gibson’ın Neuromancer kitabındaki fiziksel gerçekçiliğin tamamen simüle edilmiş sanal bir gerçekçilikle değiştirildiği ortamlardaki iletişime oranla çok daha kısıtlı olması gibi bir gerçek de yok değil. Fakat Newell’e göre filmlerde ve edebiyatta gördüğümüz bu sistemlere sandığımızdan daha yakınız.

Gabe Newell, Half-Life ve Valve Hakkında Konuştu
Valve’nin yeni VR oyunu Half-Life: Alyx

Valve’un CEO’suna göre Matrix’e düşünülenden daha yakınız

“Matrix’e insanların düşündüğünden daha yakınız,” diyerek fikrini savunan Gabe Newell, “Ama bizim geleceğimiz Matrix gibi olmayacak. Matrix bir film ve tüm o ilginç teknik inceliklerle beraber bilgisayar-beyin arayüzü sonrası dünyanın ne kadar da garip bir yer olabileceğinin detaylarını anlatma şanşını kaçırıyor. Bu teknolojinin insanlar için yaratabileceğimiz deneyimlerde büyük etkisi olacak,” açıklamasında bulundu. Valve’nin patronuna bahsettiği türde bir teknolojinin oyun dünyasını nasıl etkileyeceği sorulduğunda ise, “Bence bu teknoloji onu göz ardı eden her eğlence türünü yok edecek tarzda bir olay. Eğer eğlence sektöründe yer alıyorsanız ve şu anda beyin-bilgisayar arayüzü konusu hakkında düşünmüyorsanız, gelecekte bayağı bir düşüneceksiniz,” cevabını verdi.

Newell her ne kadar bahsettiği konu hakkında Valve’ın nasıl bir yol izleyeceği, ne kadar derin araştırmalar yaptığı, bu araştırmalar sonucu ortaya nasıl ürünler çıkacağı veya ne tarz planları olduğunda bahsetmese de Half-Life: Alyx’dan yola çıkacak olursak Valve’un bu konu hakkında Newell’ın da dediği gibi boş durmadığını söyleyebiliriz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı