Oyun

Gabe Newell Steam ve Epic Hakkında Konuştu

Valve’ın patronu Gabe Newell, Steam ve Epic Games Store arasındaki rekabeti kısa ve uzun vadeli süreçlerde değerlendirdi. Newell, bu rekabetin herkese faydalı olduğunu söyledi.

Takip edenlerin bileceği üzere Valve’un patronu Gabe Newell, geride bıraktığımız günlerde IGN ile yaptığı röportajda yeni Half-Life oyunu Half-Life: Alyx, Valve’un geleceği ve beyin-bilgisayar arayüzüne değinmişti. PC oyuncuları tarafından oldukça sevilen bir sima olan Newell, bu sefer de Edge Magazine ile yaptığı bir röportajda oyun sektörünün yeni çekişmesi Steam ve Epic Games Store rekabetine değindi.

Gabe Newell rekabetin uzun vadede yararlı olduğunu düşünüyor

Newell konu hakkında iki platform arasındaki rekabetin uzun vadede herkese faydası olduğunu fakat işlerin o raddeye gelmesinin kolay olmadığını dile getirdi. Newell, “Oyun mağazaları arasındaki rekabet herkes için harika bir şeydir. Hem bizi hem de diğer herkesi dürüst tutan bir rekabettir bu. Ancak bu şey kısa vadede çok çirkin bir durum. ‘Şunlara bak, bağırıp çağırarak bizi kötü gösteriyorlar,” düşüncesi oluşuyor kafanızda. Lakin uzun vadede herkes ortaya çıkan disiplin ve özenli çalışmadan faydalanıyor,” açıklamasında bulundu.

Gabe Newell Steam ve Epic Hakkında Konuştu
Gabe Newell ve Hideo Kojima

Newell açıklamalarının devamında Valve’ı rahatsız eden unsurun rekabet olmadığı, kendilerini piyasanın ve sektörün dışında itilmek için yapılan hamleler olduğunu belirtti. Newell, Apple ve Epic Games Store’a göndermede bulunarak, “Bizi sinirlendiren şey rekabet değil, rekabetin önüne geçmeye çalışan insanlar. Eğer bize hangisinin daha korkutucu olduğunu sorarsanız, fikrimiz Apple’ın her şeyi kontrol etme modeline aşık olan, ürününüzün markete girmesini istemeyen ve bunu engellemek elinin altında yüzsüz bürokratlar olan veya yazılımın katma değerini ve benzeri şeyleri en aza indirecek şekilde yeni bir mağaza tasarlayan insanlardan yana olur,” sözlerini kullandı.

Epic Games Store Steam’de yeniliklere yol açtı

Steam kullanıcılarının gönlünde taht kurmayı başaran Newell her ne kadar Epic Games Store’un Steam’i daha iyi bir platform haline getirdiği söylemese de ortada 2019 senesinin Steam için oldukça aktif bir sene olması gibi bir gerçek var. Bu sene içerisinde Steam yıllar sonra yeni bir kütüphane arayüzüne kavuşmuş, Steam Remote Play ve Remote Play Together sistemleri kullanıcılara sunulmuş, Steam Labs gibi deneysel sistemler mağazada aktif kullanıma açılmış ve geliştiriciler için bir çok yeni özellikler Steam’e eklenmişti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı