Oyun

GDC 2020 Hakkında Yeni Bir Karar Çıktı

Geçtiğimiz günlerde koronavirüsü sebebiyle Electronic Arts, Microsoft, ve Sony gibi katılımcılarını kaybeden Oyun Geliştiricileri Konferans’ı ertelendi. Konferans yetkilileri konferansın bir sonraki tarihi hakkında bilgi de verdi.

Tüm dünyada olduğu gibi oyun sektörünü de birçok açıdan etkileyen koronavirüsü belki de PAX East sonrası en büyük zararını Oyun Geliştiricileri Konferansı’na vermek üzereydi diyebiliriz. Çünkü son haftalar içerisinde neredeyse her gün bir veya birden fazla firma PAX East ve Oyun Geliştiricileri Konferansı’na katılmayacaklarını açıklıyor ve konferansın katılımcı sayısını düşürüyordu.

GDC 2020 Hakkında Yeni Bir Karar Çıktı

“Oyun geliştirme sektöründeki ortaklarımızla ve dünya çapındaki topluluğumuzla kurduğumuz yakın müzakereler sonucu, bu Mart ayında düzenlenmesi beklenen Oyun Geliştiricileri Konferans’ını erteleyerek zor bir karar aldık,” diyen etkinlik organizatörleri konferansı resmi olarak ertelediklerini duyurmuş oldu.

Peki konferans hangi tarihe ertelendi?

Ertelenme tarihi hakkında net bir bilgi vermeyen yetkiler açıklamalarının devamında, “Oyun Geliştiricileri Konferansı’nı yaz aylarında düzenlemek gibi bir amacımız var. Detayları nihai bir şekilde netleştirmek için ortaklarımızla birlikte çalışacağız ve planlarımız hakkında daha çok bilgiyi önümüzdeki haftalar içerisinde vereceğiz,” sözlerini kullanarak net bir tarih vermekten kaçındı. Açıklamaya bakılırsa henüz kendilerinin de ellerinde net bir tarih olmadığını söylemek sürpriz olmaz çünkü böylesine büyük bir organizasyonu düzenlemek sanıldığı kadar kolay değil.

GDC 2020 Hakkında Yeni Bir Karar Çıktı

Neler olmuştu?

İlk olarak geçtiğimiz hafta yeni nesil konsolu için hazırlıklarını sürdüren Sony ve Facebook’un Oyun Geliştiricileri Konferansı’na katılmayacaklarını açıklamasıyla etkinlik ilk yarasını almıştı. Daha sonra bu ikiliye Electronic Arts ve Hideo Kojima liderliğindeki Kojima Productions dahil olmuştu. İptal kararları bu firmalarla sınırlı kalmamış, Epic Games, Iron Galaxy Studios, Amazon ve Unity’de sağlı endişeleri nedeni ile konferansı es geçeceklerini açıklamışlardı. Yine aynı gün sektörün bir diğer dev ismi Microsoft da Oyun Geliştiricileri Konferansı’na katılmayacaklarını fakat konferanstaki panelleri sırasında göstermeyi planladıkları içerikleri 16-18 Mart tarihleri arasında resmi siteleri üzerinde canlı yayın ile birlikte göstereceklerini duyurmuşlardı. Ayrıca konferansın gerçekleşmesi planlanan San Francisco’da şehri koronavirüsünden korumak adına bölgesel sağlık acil durumu ilan edilmişti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı