Oyun

Google Stadia nedir ne işe yarar nasıl kullanılır?

Yüksek teknolojili cihazların gelişmesi ve mobil kullanımın yaygınlaşması ile mobil oyunlarda ciddi bir gelişme oldu. Geçmiş yıllara bakıldığında görüntü kalitesi bakımından ve oyun özellikleri bakımından bir çağ atlamış sayabiliriz. Oyunlar oldukça son zamanlarda sahip oldukları grafikler ile gerçekten ayırt edilemez hale geldi. Bundan bir süre sonra VR teknolojinin de gelişmesi ile sanal gerçeklik oyunları, çok farklı bir boyuta gelecektir. Sanal gerçeklikler ile, büyük strateji oyunlarında savaşçı olabilecek, büyük projeleri hayata geçirebileceğiz.

Oynadığınız oyunları yanınızda taşımak ister miydiniz? O zaman Google Stadia, ile tanışmalısınız. Basit bir oyun servisidir ve sahip olduğunuz oyunların bir bulut sisteminde taşınmasını sağlar. Google tarafından geliştirilen bu sistem yüksek performanslı cihazlara sahip olmasanız bile kaliteli grafiklerde oyun oynama imkanını sağlar.

Google Stadia Özellikleri

Google tarafından geliştirilen bu özel cihaz, oyunları bulut sisteminde depolar. Google tarafından yapılan açıklamada standart bir stadianın özellikleri;

  • 2.7 Ghz İşlemci
  • 16 Gb ram
  • 10.7 Teraflopsuk GPU

Gpu yüksek performanslı ekran kartı işlemcileridir. Günümüzde kullanılan Xbox, PS4, gibi cihazlar 5 teraflopsuk cihazlardır. Bu google ürünü bu cihazların 2 katı yüksek performans özelliğine sahiptir.

Nasıl Kullanılır

Cdler veya flash bellekler bir yana bu cihazda bağlı bir internet bağlantısı olması tüm oyunları oynamanız için yeterlidir. Özel olarak oyunlara ait cd ve flash bellekleri taşımanıza gerek kalmaz. Oyunlar her zaman sizin için bulutta hazır olarak bekler. İnternet hızınızın iyi olması durumunda, oyunlar çok hızlı açılacak ve akış çok hızlı olacaktır. Ülkemizde yaşanan internet problemleri sebebi ile bu ürünün kullanımı çok iyi olmayacaktır. Fakat belli bölgelerde yüksek performanslı bir şekilde kullanılabilir. Klasik oyun oynama alışkanlığında devrim niteliğinde geliştirilen bu sistem henüz ülkemiz içinde kullanılmıyor. Fakat ilerleyen dönemlerde bu üründe ülkemizde kullanılmaya başlayacaktır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı