Oyun

Google Stadia Oyun Kolu Artık PC’de de Kablosuz Kullanılabiliyor

Google’ın bulut sunucuları üzerinden sunduğu oyun yayıncılığı servisi Stadia sayesinde akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlardan üstün işlemci ve ekran kartı performansı gerektiren oyunları kolaylıkla oynayabilmek mümkün. Tıpkı Steam veya GOG gibi kendi içinde bir dijital oyun kütüphanesi de barındıran Stadia’ya abone olduktan sonra her bir oyunu ücretini ödeyerek satın almanız gerekiyor. 

En son Koronavirüs salgını nedeniyle evde daha fazla vakit geçirmek zorunda kalan oyuncular için Stadia Pro’yu üç aylık ücretsiz veren Google, şimdilerde yeni bir duyuru daha yaptı.

Buna göre artık Google Stadia’nın resmî oyun kolunu PC’de kablosuz olarak kullanabilmek mümkün olacak. Önceden kumandayı bilgisayara bağlamak için USB Type-C kablosu gerekiyordu. Son çıkan güncelleme ile Google, Stadia abonelerinin oyun kollarını kablosuz bir şekilde bilgisayarlarına bağlayabileceklerini duyurdu. 

Sadece Chromecast Ultra destekliyordu

Geçen sene Kasım ayında abone kabul etmeyen başlayan Google Stadia servisi şimdiye dek sadece Chromecast Ultra takılı cihazlarda oyun kolunu kablosuz olarak kullanmaya imkân tanıyordu. Haliyle bu da Stadia’nın tarayıcı bazlı versiyonunu masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarında açan oyuncuları kapsama alanı dışında bırakmıştı. 

Yanlış anlaşılmasın, bu oyun kolunun PC’de kullanılamayacağı anlamına gelmiyor. Sadece kablosuz olarak kullanılamıyordu, ancak artık bu engel aşıldı.

Stadia kolu PC veya laptopa nasıl bağlanır?

Bunun için yapmanız gerekenler çok basit. Öncelikle tarayıcınız üzerinden stadia.google.com sayfasını açın. Ardından sağ üst köşedeki oyun kolu simgesine tıklayın. Bir iki saniye boyunca Stadia kumandasındaki Stadia logosuna basılı tutun. Karşınıza bilgisayarla kolu eşleştirmek için girmeniz gereken şifre çıkacaktır. Bu parolayı girdikten sonra oyun kumandası hazır hale gelecektir.

Tüm bunlarla hiç uğraşmak istemiyorsanız Chromecast Ultra kullanmanız gerek. Bu Google ürünü de ülkemizde satılmıyor zaten.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı