Oyun

GTA 6 Çıkışında Büyük Bir Yapım Olmayacak

Kotaku’dan gelen yeni bilgilere göre Grand Theft Auto 6 ilk çıktığında çok büyük çapta bir oyun olmayacak, ilerleyen zamanlarda oyunun çapı büyütülecek. Rockstar Games’in bu kararı almasının sebebi olarak ise Red Dead Redemption 1 ve Red Dead Redemption 2 sonrası ortaya çıkan çalışanların şikayetleri olmuş.

Red Dead Redemption 2’nin çıkış yaptıktan sonra böylesine büyük bir oyunun çıkış tarihine yetişmesi için çalışanlarına fazla mesai yaptırması haberler neticesinde Rockstar Games eleştir oklarının hedefi olmuştu. Benzer bir eleştirinin yine Red Dead Redemption 1 sonrası çalışanların eşlerinden geldiği göz önüne bulundurulunca Rockstar bu eleştirileri ciddiye almış ve GTA 6’nın geliştirilme süreci dahil gelecek çalışma planlarına dair bazı büyük değişikliklere imza atma kararı almış.

Rockstar Games çalışma politikasını değiştiriyor

Oyun basınının önde gelen sitelerinden Kotaku’dan Jason Schreir, Rockstar Games çalışanlarının uzun çalışma saatleri sonrası sağlık sorunları yaşamasına nasıl bir karşılık verdiğini açıkladı. Büyük bir ihtimalle Grand Theft Auto 6 olacak olan bir sonraki GTA oyunu şirket içinde alınan yeni bir kararla çıkışında Red Dead Redemption 2 veya GTA 5 gibi büyük bir çapta değil, orta büyüklükte bir oyun olacakmış. Oyunun Rockstar standartlarında hala daha büyük bir oyun olacağının altını çizen Schreir, oyunun çıkış yaptıktan sonra gelecek güncellemelerle daha büyük bir çapa erişeceğini dile getirmiş.

GTA 6 Çıkışında Büyük Bir Yapım Olmayacak
Red Dead Redemption 2

Rockstar Games böyle bir karar almasının arkasındaki sebep ise çalışanlarının sağlığı konusunda üst üste aldığı eleştiriler. Fakat Kotaku’dan gelen aynı raporda bu kararın verilmesinin ardında şirketin kurucularından olan Dan Houser’ın ayrılması olabilir. Geçtiğimiz Şubat ayında şirketten ayrılma kararı alan Dan Houser’ın oyun sektörünün mükemmeliyetçi bir geliştirici olduğu ve geliştirdiği oyunun istediği kıvama gelene kadar birçok kez revize etmesi bilinen bir gerçekti. Houser’ın ayrılmasıyla Rockstar çalışanları için fazla mesai ve revizeler ortadan kalkmış olabilir. Peki bu oyunların kalitesini etkiler mi? Orasını Houser’ın olmadığı bir Rockstar oyunu görmeden bilemeyiz gibi duruyor.

GTA 6 ne zaman çıkacak?

Kotaku’nun yayınlandığı raporda yeni Grand Theft Auto oyunun hala daha geliştirime aşamasının başında olduğu söylenmiş. Fakat oyunun diğer Rockstar oyunlarından biraz daha küçük ölçekte olacağı ve çıkış yaptıktan sonra alacağı güncellemelerle büyüyeceği göz önünde alınırsa Grand Theft Auto 6 için çok fazla beklemek zorunda kalmayabiliriz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı