Oyun

Hafızanın Derinliklerinde: Disco Elysium

Daha piyasada yayınlanmadan, büyük beklentiler içerisinde bırakmış ve en güzel övgüleri üzerine toplamış bir dedektiflik hikayesi ve kuruculuğu taşıyan Disco Elysium oyunu ilginç kurgusu ile dikkat çekiyor. Oyun, hafızası yitirmiş, nerede olduğu ile ilgili bir fikri olmayan, geçmişte hatalar yapan ve cevaplar arayan bir karakterin merkezinde bulunuyor. Her dedektiflik oyunu gibi kurgusu cinayet üzerine oluşturulmuş.

Aksiyon Dolu RPG Oyunlarından Değil

Disco Elysium oyunu, oyuncuya 4 kategoriye ayrılmış, toplamda 24 ayrı özelliğe sahip duygu ve yetenek sunuyor. Oyuncu yetenekleri ile oyun boyunca iletişimde oluyor.  Bazı özellikler, yalan söyleme yeteneği ile alakalı olurken, bazıları hayal gücü ile alakalı oluyor ve bu yeteneğin sonucunda oyuncu, kıyafetleriyle bile konuşabilir, onlardan fikir alabilir ya da inanmakta zorluk çekeceği konuları, düşünceleri zihinde  canlandırıp çözümleyebilir.  Fakat yeteneklerin yönlendirmesi uçuk fikirler olup, kafa karışıklığına da sebep olabiliyor. Yetenekler oyuncuyu çoğu zaman doğru yönlendiriyor fakat yüzde 100 doğruluk payı taşımıyor. 4 ana kategoriye ayrılan yetenekler; zeka, psikoloji, fizik ve motor gücü olarak sıralanıyor. Karakter oluşturulurken, bu kategorilerin puanı toplamda 12 olacak şekilde puanlama dağıtımı yapılıyor. Yetenek puan üst sınırı, belirli dallar ve ana başlıklar ile arttırılabiliyor. Oyunda karakteri yaratırken görsel anlamda seçim yapılmıyor daha çok zihinsel ve fiziksel özellikler seçiliyor. Karakter oluşturmak bu oyunda  gerçekten önemli çünkü oyun içerisinde bulunan her konuşmanın belirli yeteneklere sahip olması için yetenek testi bulunuyor. Bu test başarılı bir şekilde geçildiğinde diğer seçenekler açılıyor.

Disco Elysium, yağlı boya tarzındaki grafik tasarımıyla oyun içi görselleri mükemmel kılıyor. Seçimler için bir çok seçenek sunması ve farklı bir şekilde iyi bir dedektif yerine ahlaki değerleri sorgulatan seçenekler sunarak oyuncuların akıllarını çelmeye çalışacak bir sistemle işliyor. Oyun, iş başında alkol ve uyuşturucu kullanan bir karaktere sahip fakat oyuncunun seçimleri ile birlikte değişime uğrayacak bir durum. Oyun, karakterin kötü alışkanlıkları yönünde sürekli bir dürtüde bulunsada, oyuncu isterse bu seçenekleri tercih etmeyebilir. Oyun içerisinde yapılan ve söylenen her şey bir şekilde dönüp dolaşıp karakterin karşısına çıkıyor. Bu durum oyunun inandırıcılığını vurguluyor. Ayrıca diğer RPG oyunları gibi aksiyon sahneleri ayrı bir sahneye geçerek vurgulanmıyor. Aksiyon sahneleri oluştuğunda, yine diyaloglar içerisinde oyunun yeteneği doğrultusunda bir zar atılıyor. Anlaşıldığı üzere oyun, diğer RPG oyunları gibi aksiyon sahneleri ile dolu değil.   Oyunun temel yapısından bahsedecek olursak ;

Oyun, dünyanın eski bir başkenti olan Ravachol şehrinde geçer. Oyuncunun bu şehre gelme amacı şehrin göbeğinde bulunan pansiyonun bahçesindeki ceset ile alakalıdır. Bu olayı araştırırken, oyuncu bir anda ruhsal bunalıma girerek kendini alkole verir ve  hafızasını yitirir. Hafızasını yitirmesi sonucu Teğmen Kitsuragi yardıma gönderilir. aradaki ortaklık sayesinde hem cesedin gizemini hem de kayıp hafızanın gizemini beraber çözümlemeye çalışılır. Tüm bu gizemleri çözmek için toplamda 30 saat süren, birbiri ile ilgisi çok iyi bağlanmış ve iç içe hikayeler ile birleştirilmiş, görselleri harika olan bir oyun. Disco Elysium, detay içinde detay barındıran, tüm detaylarının ince ince hazırlandığı, diyalogların çok fazla gerçekçi olduğu, sürprizler ile dolu ve yayınlanmadan önce aldığı tüm övgüleri hak eden, beklentileri tamamıyla karşılayacak bir oyun.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı