Oyun

Half-Life Alyx İçin Klavye Fare Desteği Geldi

Yılın en çok beklenen oyunlarından olan Half-Life: Alyx bilindiği gibi VR yapısına sahip olarak yayınlanmıştı. Ancak oyunun sadece VR ile oynandığını öğrenen çoğu oyun sever bu yüzden oyunu oynayamamış ya da VR kontrollerinin zor olması yüzünden oyunu yarıda bırakmak zorunda kalmıştı. Geçen günlerde ise Half-Life: Alyx klavye fare modu yayınlandı ve böylece tüm PC kullanıcıları için oynanabilir hale geldi.

Half-Life: Alyx Klavye Fare Modu

Valve tarafından sanal gerçeklik üzerine çıkarılan ve şimdiye kadar yayınlanan örneklerinden açık ara ayrılan Half-Life: Alyx ilginç konusu ile dikkat çekiyor. Serinin ana karakteri bilindiği gibi ilk oyunun sonunda Xen gezegeninde bulunmuş ve ardından City 17’ye yönelmişti. Bu öyküde ise oyunun en büyük yardımcısı Alyx kontrol ediliyor. Esasında ilk iki oyun arasında geçen olayları öğrenmek üzerine kurulu bir yapısı bulunuyor, hikayenin her ayrıntısı incelikle işlenmiş ve oyunun öyküsüne bakıldığında Half-Life: Alyx’in bir son değil başlangıç olduğu da görülüyor.

Sanal gerçeklik açısından pek çok dinamik özelliği oyun içinde tutan Valve üst düzey bir oyun oynamayı keyifli hale getiriyor. Özellikle Gravity Gloves denilen eldivenler oyunda oldukça önemli bir işlevi yerine getiriyorlar. Bu özel üretim eldivenler nesneleri çekip ve itmeye yarıyor. Kendinize uzak olan eşyaları bile rahatlıkla kontrol etmenizi olanaklı hale getiriyor ya da bir düşman üzerine nesneleri fırlatmanızı olanaklı kılıyor. Bulmacaların da oyun da büyük yer tuttuğu göz önünde tutulduğunda esasında distopik oyunlar arasında kendisine özel bir yer bulmayı Half-Life: Alyx fazlasıyla başarıyor.

Ancak geçtiğimiz aylarda yayınlandıktan sonra sadece VR desteği sunan oyun pek çok oyuncuyu hayal kırıklığına uğratmıştı. Ancak klavye fare modunun yayınlanması ile birlikte oyun tamamen bilgisayar kontrolüne uygun hale geliyor. Resmi olan moda ise Valve sayfası üzerinden ulaşmak mümkün.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı