Oyun

Hayatta Kalmak İsteyenlerin Oyunu: This War of Mine

Koronavirüs yüzünden sağlığın, yaşamda kalmanın ne kadar önemli olduğunun değeri bir kez daha anlaşılmışken bu evde geçen günlerde yaşamda kalmanın her şeye rağmen zorlu ancak gerekli olduğunu görmenizi sağlayacak This War of Mine oyunu oynayabilir, şimdiye kadar savaşlarda hep öldüren taraf olmanıza karşın şimdi savaşın yarattığı yıkım ve felaketi deneyimleyen taraf olarak bu zorlu yaşam koşullarını daha iyi anlayabilirsiniz.

Savaşın Geride Bıraktıkları

This War of Mine konusu itibariyle öne çıkan, tema olarak hayatta kalma konusuna sahip bir oyun olmanın ötesinde, savaşın ne denli büyük yıkımlara yol açtığını göstermesi bakımından önem taşıyor. Henüz daha konusu itibariyle bile dikkat çeken yapım, bizlere savaşın farklı bir yönünü göstermeyi amaçlıyor. Oyuna ilk başlandığında harabeye dönmüş bir bina içinde oyuncu ile birlikte dört kişi bulunuyor. Karakter dışındaki bu üç kişinin her birinin kendisine özgü özellikleri bulunuyor; kimisi silahlar konusunda deneyimli kimisi çok uzun süre koşuyor kimisi ise daha fazla eşyayı yanında taşıyabiliyor.

Tüm hayatta kalma temalı oyunlarda olduğu gibi This War of Mine her şeyden önce temel malzemeleri yani yiyecek ve içeceğin bulunmasına odaklanılmış. Elbette oyun boyunca sadece yemek bulmak için çaba gösterilmiyor. Ancak yemek bulmak tıpkı gerçek yaşamda olacağı gibi başlı başına bir sorun haline geliyor. Yemekleri bulmak için ise yağmalama yapmaya çıkmak gerekiyor. Yağmaları yapmak için ise gece vaktini beklemek gerekiyor. Fakat bu esnada bulunduğunuz harabenin de başkaları tarafından yağmalanmaması için arkadaşlarınızdan birisini bekçi olarak bırakmanız gerekiyor. Bu durum uyku esnasında da geçerli, sürekli bir kişinin gece boyunca uyanık kalması gerekiyor çünkü sizin gibi pek çok kişi yaşamda kalmaya ve yağma yapmaya ihtiyaç duyuyor.

Yağma başarılı geçerse karakterler tok oluyor ve morallerini en çok düzelten durum bu oluyor. Fakat yağma yapmak son derece zor oluyor, sadece yağma yapılacak eşyaları bulmak açısından değil, gidilen binalarda çok kötü durumda olan insanları görünce yağmadan vazgeçebiliyorsunuz. Ayrıca yol boyunca savaşın yıkımını fazlasıyla gösteren oyun etkili bir savaş karşıtı oyun olarak çıkıyor ve yaşamda kalmanın ne kadar güzel olduğunu sizlere gösteriyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı