Oyun

Hayatta Kalmanın Sevimli Hali: Don’t Starve

Bağımsız oyunlar son zamanlarda oldukça yükselişe geçmiş durumdalar. Gerek çizimleri, gerek orijinal fikirleri gerekse senaryoları açısından bağımsız oyunlar günümüzde alternatif oyun isteyenler için ihtiyaçlarını doğru şekilde gideriyorlar. Son zamanların bağımsız oyunları arasında öne çıkan Don’t Starve ise ilginç konusu ve başarılı çizimleri ile adından söz ettiriyor.

Hayatta Nasıl Kalınır?

Don’t Starve konusu temel olarak oyun boyunca yaşamda kalmanız için sürekli soru sormanızı istiyor. Aslında çoğu macera ya da aksiyon oyununda yaşamda kalmak oyun için gerekliyken, Don’t Starve’da mekanizma açlığa, yırtıcı hayvanlara, soğuğa karşı direnmeniz ile ilgili oluyor. Üstelik oyunun ana işlenişi ne kadar süre yaşamda kalınabileceğine bağlı olarak işliyor. Eğer yaşamınızı kaybederseniz bölümde elde ettiğiniz parçaları, donanımları ve benzeri eşyaları da kaybediyorsunuz ve her şeye yeni baştan başlıyorsunuz. Bu durum ise oldukça sinir bozucu olduğundan ölmemek için elinizden geleni yapıyorsunuz. Her zorlu durumda besin bulmanız ve geceleri de yırtıcı hayvanlardan korunmanız gerekiyor. Ancak besin bulmak sandığınız kadar kolay değil. Çünkü sadece meyve ya da otları yiyemiyorsunuz. Daha doyurucu besinler yemeniz gerekiyor ve bunu sağlamak için avlanmalı, farklı besinleri bir arada tutmalı ve yeteneklerine göre pişirerek yemek yapmanız gerekiyor.

Ancak yemeğin yanında en önemli sorun ise karşılaştığınız yaratıklara karşı mücadele verebilmeniz. Eğer silahlarınız ve zırhlarınız yoksa en ufak bir hayvan tarafından bile öldürülebilirsiniz. Özellikle geceleri eğer ateş yakmıyor ya da kulübeniz yoksa yırtıcı hayvanların saldırısına uğrayacaksınız demektir. Geceleri çok korkutucu olduğu için kısa sürelerde mutlaka kulübe inşa edin ya da ateşinizi mutlaka diri tutun. Eğer bunu yapamazsanız sonunuz hiç iyi olmayacak!

Oyunun ana işleyişinden bir kısmı da karakterinizin fiziksel sağlığı kadar zihinsel sağlığını da koruyabilmek. Ortam delirmeye çok müsait olduğu için karakterinize çeşitli icatlar yaptırarak zihnini kullanmasını sağlayarak zihin sağlığını koruyabilirsiniz.

Her ne kadar küçük boyutlu bir oyun olsa da Don’t Starve oynama esnasında sürekli her adımı hesaplamanız gereken, sürekli ince detaylardan oluşan ve kendinizi asla bırakmamanız gereken bir oyun olmasından ötürü keyifli zamanlar geçireceğiniz oyun olarak öne çıkıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı