Oyun

iPhone veya iPad’ine Oyun Kolu ile Bağlan!

Eğer telefonda oyun oynayanlardansanız bildiğiniz gibi telefon oyunlarının birçoğu dokunmatik olarak oynanacak şekilde tasarlanmaktadır ve bu durum bazı oyunlar için dezavantaj olup oyunun oynanmasının zor bir hal almasına neden olmaktadır. İşte tam bu noktada size güzel bir haberle geldik.

Apple’ın iOS 13’le getirdiği bu özellik iPhone ya da iPad’e bir oyun kolu ile kolayca bağlanabilmemize imkan tanıyor. Eğer iPad’inizde Fortnite ya da Cat Quest 2 gibi oyunları oynayanlardansanız tahmin edersiniz ki bir oyun koluyla oynamak bazı şeyleri sizin için oldukça kolaylaştıracaktır.

Telefona veya iPad’inize PS4, DualShock 4, Xbox One S ya da daha yeni versiyonlardan olan herhangi bir oyun kolunuzu kolayca bağlayabileceğiniz gibi iOS’un iPod Touch ve Apple TV gibi diğer cihazları ile de bağlantı kurulabilmektedir.

iOS aygıtlarına oyun kolu ile nasıl bağlanırım?

Bağlantı kurmak için yapılması gerekenleri şöyle anlatalım.

PS 4 Oyun kolu ile bağlantı:

PS 4 oyun kolunuzu paylaşıma açmak için ‘’PS’’ ve ‘’ Paylaş’’ butonlarını birkaç saniye birlikte basılı tutarak oyun kolundaki beyaz ışığın yanmasını bekleyin.

Daha sonra Ayarlar’dan iOS cihazınızın Bluetooth’unu açın. Eğer oyun kolunuz ile Apple TV’ye bağlanıyorsanız Ayarlar’dan ‘’Uzaktan kumandalar ve Cihazlara’’ gidip oradan Bluetoot’u açmanız gerekiyor.

Son olarak ise aygıt listesinden DualShock 4 Wireless Controller’u bulup üzerine iki kere tıklayın.

Tüm işlem bu kadar basit ve artık telefonunuzdaki oyununuzu PS4 oyun kolu ile oynamaya başlayabiliriz. Bu noktada şunu da hatırlatmadan geçmeyelim oynadığınız oyunun oyun kolu ile oynanabilme imkanının olup olmadığını öğrenmek için oyunun ayarlar kısmına göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Bağlantıyı kurduk peki ya sonlandırmak istiyorsak o zaman da yine Ayarlar’dan iOS cihazının Bluetooth’una gidip oyun kolunun yanındaki i’ye tıklamak, eşleşmeyi komple kaldırmayı istiyorsak da ‘’Forget This Device’’ tıklamak yeterli olacaktır.

Xbox Oyun kolu ile bağlantı:

Xbox oyun kolu ile bağlantının nasıl kurulacağını anlatmaya başlamadan önce şunu hatırlatmamız yerinde olacaktır ki bu işlem sadece Bluetooth desteği olan Xbox oyun kolları için geçerlidir. Oyun kolunuz Bluetooth ile desteklenmiyorsa üzgünüz.

Xbox oyun kolunu paylaşıma açmak için önce Xbox butonuna sonra ise yukarıdaki küçük Connect butonuna birkaç saniye basılı tutuyoruz.

Şimdi iOS cihazınızda Ayarlar’dan Bluetooth’u açabiliriz. Eğer bağlantı kuracağımız cihaz Apple TV ise yukarıda belirtilenler burada da geçerli olacaktır.

Son olarak ise aygıt listesinden Xbox Wireless Controller’ı bulup üzerine çift tıklamanız yeterli olacaktır.

Yine aynı şekilde bağlantıyı kesmek istediğimizde bu konuyla ilgili yukarıda belirtilenleri takip etmemiz işimizi görmemizi sağlayacaktır. Ayrıca tüm bu işlemleri birden çok oyun kolu bağlantısı yapmak istediğimizde de aynı yolları izlememiz yeterli olacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı