Oyun

Küçük Ama Detaylı Bir Oyun Prison Architect

Kısa zamanda geniş bir kesim tarafından beğeni kazanmış oyun olan Prison Architect temelde bir hapishane yönetimi olsa ve basit görünen grafikler barındırıyor olsa da aslında çok iyi bir strateji kurmanız gereken, en başta yönetim oyunlarını sevenler için önemli oyunlardan birisi olarak öne çıkıyor.

Hapishane Yönetmek Ne Kadar Zor Olabilir?

Katiller, hırsızlar, azılı suçlular ile bir hapishane yönetmenin eğlenceli olabileceğini gösteren Prison Architect bağımsız bir simülasyon ve strateji oyunu olarak öne çıkıyor. Temel amacı hapishane kurulumu ve yönetimi olsa da esasında hapiste geçen bir tür Sims oyunu olarak da oynanabilmektedir. Standart bir hapishane yönetiminden çok daha fazlası olan oyun, oyuncudan verilen görevleri tamamlamasını istiyor ve bu sayede hapishane yönetiminin para kazanmasını sağlıyor. Tek para kazanma yöntemi bu değil elbette. Mahkumları istihdam ettiğiniz atölyelerde üretilenleri satarak da para kazanabilirsiniz. Kazandığınız paraları ise yine hapishaneyi geliştirmek için kullanabilirsiniz.

Önemli olan Prison Architect oyunu esasında bir ekonomi yönetimi olarak da görülebilir. Çünkü oyunda tüm harcamaları kendiniz yapıyorsunuz ve bazı durumlarda eklediğiniz küçük bir obje ya da bir çalışan bile ekonomik dengenin bozulmasına neden olabiliyor. Bu yüzden gelir – gider tablosuna dikkat edilmesi gerekiyor. Elbette oyunun ana amacı ise tüm mahkumların bir arada bulunacağı yerlerin inşası. Hiçbir mahkum dışarıda kalmamalı. Burada tercih tamamen oyuncuya bırakılıyor. İster tek kişilik hücreler isterseniz koğuş yapabilirsiniz. Ancak her iki tercihin de olumlu ve olumsuz yanları beraberinde geliyor.

Kalacakları hücrelerinin dışında spor yapacakları alanları, mutfak, kantin, çalışma alanı, sınıflar ve çok daha fazlasını yaparak keyifli vakit geçirmenizi sağlayan bu oyun da diğer bir önemli nokta ise güvenlik. Hiçbir mahkumun kaçmasına izin vermemek için güvenliği yüksek seviyede tutmalı ve bunun için çalışanlardan yüksek duvarlara kadar her alanı iyi bir şekilde hesaplamanız gerekiyor. Sürekli kendisini yenileyen bir yapıya sahip olması nedeniyle Prison Architect oyun boyunca tekrara düşmeden oyuncuya keyifli vakitler geçirmesini sağlıyor ve bir oyundan daha fazlasını sunuyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı