Oyun

Manchester United, Football Manager’in Yapımcısını Dava Etti!

Avrupa kıtasının önde gelen İngiliz futbol takımı Manchester United, popüler Football Manager serisinin yapımcısı Sega Publishing ve Sports Interactive (SI Games) şirketleriyle mahkemelik oldu. Davanın gerekçesi ise FM oyunlarında ticari marka hakları koruma altına alınmış Manchester United isminin itibarı zedeleyici şekilde kullanılıyor oluşu.

Futbol kulübü dava başvuru metninde SI Games’in gerçek Manchester United logosunu kullanmayarak marka haklarına zarar verdiklerini de iddia etti. Gerçekten de baktığımız zaman FM 2020’de Manchester United’in bildiğimiz logosunun aksine kırmızı ve beyaz renklerden oluşan basit bir armanın kullanıldığını görüyoruz. Haklı olarak kulüp avukatı bu duruma itiraz ediyor.

1992’den beri ManU FM’de mevcut

Sega ve SI Games ise bu iddiaları reddederek oyunda geçen Manchester United isminin futbol bağlamında, Manchester United futbol takımını karşılayacak şekilde kullanıldığını belirtti. Aynı şekilde kulüp isminin 1992 yılından bu yana seri kapsamında piyasaya sürülen oyunlarda kullanıldığı hatırlatıldı. Tabii o sıralar FM, Championship Manager olarak biliniyordu.

Her iki taraf da henüz bir anlaşmaya varabilmiş değil. Kulüp ismini özgürce kullanma noktasında iki taraf bir hayli farklı düşünüyor gibi gözüküyor.

Dünyadaki en değerli markalar arasında

Manchester United’in avukatı Simon Malynicz QC, kulüp isminin dünyadaki en kıymetli markalardan biri olduğunu belirterek lisans gelirlerinin çok önemli bir kazanç kaynağı olduğunu söyledi. Sega’nın Manchester United ismini kullanarak haksız kazanç elde ettiğini öne sürdü.

“Müşteriler Manchester United isminin yanında kulüp armasını görmek istiyorlar” diyen Malynicz, “Bunun tam tersini yapmak, marka haklarını ihlal etmek demektir” dedi.

Haksız da sayılmaz doğrusu. Çünkü halihazırda Manchester United’in gerçek arması yerine kullanılan logo inanılmaz derecede basit kaçıyor. Kırmızı arka plan üzerine beyaz renkte voleybol topu gibi bir simge kullanılmış. Ki gerçek armanın bununla uzaktan yakından alakası yok.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı