Oyun

Microsoft ve Sony Yeni Nesil Oyunlar İçin Endişeli

İki konsol üreticisi de PS5 ve Xbox Series X’e çıkacak olan birinci parti oyunların corona virüs yüzünden gecikebileceğini söyledi. Henüz hangi oyunları göreceğimizi bilmesek de bu haber oyuncuları üzmüş gibi duruyor.

COVID-19 olarak da bilinen corona virüsü oyun sektörünü birçok açıdan etkileyip yaralamaya devam ediyor. Daha önce PAX East, E3 ve Oyun Geliştiricileri Konferansını etkilemişti. Rockstar Games, EA, Bethesda, CD Projekt RED ve diğer küçük/büyük tüm oyun geliştiricilerini evden çalışmaya iten corona virüsü, Path of Exile 2’nin de çıkışını ileri bir tarihe atılmasına sebep olmuştu. Corona virüsün etkileri devam ederken oyuncuların aklına şüphesiz PS5 ve Xbox Series X’in çıkış tarihinin etkileneceği gelmişti fakat hem Microsoft hem de Sony ne PS5’in ne de Xbox Series X’in çıkışında bir gecikme olmayacağını duyurdu. Ancak yeni nesil için önemli olan tek şey konsolların ta kendisi değil, çıkış yapması planlanan birinci parti oyunlar.

PS5 ve Xbox Series X oyunları gecikebilir

Hem PS5’in hem de Xbox Series X’in çıkışı için planlanan bazı oyunlar olduğu su götürmez bir gerçek. Geride bıraktığımız aylarda Sony ve Microsoft yeni nesil konsollar için geliştirilen oyunlar hakkında az da olsa bilgiler vermekten çekinmedi. Bu oyunların büyük çoğunluğu açıklanmamış olsa da yeni bir sıkıntı ise oyunların planlandıkları gibi çıkış yapıp yapamayacakları. İki konsol üreticisi de corona virüsün planlanan oyunlar üzerinde olumsuz etkileri olduğunu açık bir şekilde ifade etmiş değil. İki firma da sadece geliştiricilerin evden çalışma gibi virüsün yayılmasını önlemek adına tedbirlerin alındığını vurgulamakla yetiniyor.

Microsoft ve Sony Yeni Nesil Oyunlar İçin Endişeli
PS5 için geliştirilen Godfall

Sony yaptığı son açıklama da, “Sony, hem birinci parti stüdyolarda hem de ortak stüdyolarında geliştirilen oyunların geliştirilme programındaki gecikme risklerini dikkatle izliyor,” sözlerini kullandı. Microsoft ise, “Microsoft kendini en yüksek kalitedeki birinci parti oyunları sunmaya adamış bir şekilde çalışıyor. Geliştirici ekiplerimizin sağlığı ve güvenliği bizlerin önceliğidir,” açıklamasında bulundu.

Bu haberler her ne kadar umutları biraz olsa düşürse de PS5 ve Xbox Series X için heyecanla bekleyen tüm oyuncular, yeni nesil donanımları ve oyunları geliştiren herkesin bu dönemde sağlıklı ve güvenli bir şekilde geçirmesini umut ediyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı