Oyun

Minecraft Aktivistleri Dijital Kütüphane Yarattı

Minecraft oyuncuları, medya özgürlüğü için sansüre karşı bir ilke imza attı. Bir grup tasarımcı Minecraft’ta 12 milyon blokluk bir kütüphane oluşturdu. Proje “Uncensored Library” yani “Sansürsüz Kütüphane” olarak adlandırıldı.

Dünyada pek çok ülke basın özgürlüğü ve sansür ile mücadele ediyor. Minecraft aktivistleri, o ülkelerde yaşayan ve doğru bilgiye ulaşamayan insanlar için hem onların hem de herkesin erişebileceği bir dijital kütüphane inşa etti.

Dünya Sansürle Mücadele Günü’ne özel hazırlanan “Sansürsüz Kütüphane” projesi, sansüre ve bilgi kirliliğine karşı basın özgürlüğü için çalışan bir kar amacı gütmeyen organizasyon olan Sınır Tanımayan Muhabirler tarafından destekleniyor.

Minecraft’ın 145 Milyon Oyuncusu Var

Basın özgürlüğü aktivistleri dünyanın her yerinde sansürle mücadele etmeye devam ediyor. Bu mücadelenin kendini gösterdiği bir yer de 145 milyon oyuncusu olan Minecraft. 2014 yılında Microsoft tarafından 2,5 milyar dolara satın alınan serbest dünya hayatta kalma oyunu Minecraft, Eylül ayında aylık 112 milyon aktif oyuncuya sahipti. Bu sayının 145 milyona çıktığı tahmin ediliyor.

Aktivizm için Minecraft

Sınır Tanımayan Muhabirler, Minecraft içerisinde Sansürsüz Kütüphane’yi sansürün üstesinden gelmek için kullanılabilecek bir boşluk olarak değerlendiriyor. Açık bir Minecraft sunucusunda oyun aracılığıyla erişilebilen dijital kütüphane, pek çok ülkede sansürlenmiş olan makaleler ve bilgiler içeriyor. Sınır Tanımayan Muhabirler, Minecraft’ı seçme sebepleri olarak hassas bilgilerin sansürlenmesinin muhtemel olduğu pek çok yerde erişilebilecek bir oyun olarak gösteriyor. Örneğin, Rusya’daki bir haber sitesinin yönetici editörü Yulia Berezocskaia, sitelerinin engellenmesi sebebiyle haberleri Minecraft’ta yayımlamak için çalıştıklarını söylüyor.

Minecraft Aktivistleri Dijital Kütüphane Yarattı

Minecraft ise konu ile ilgili bir yorumda bulunmayı reddediyor.

Kütüphane 3 Ayda İnşa Edildi

Oyun içerisinde bir adada bulunan kütüphanenin inşaatı 3 ay sürdü ve 12,5 milyon küp kullanıldı. Oyuncular çevrimdışı kullanabilmek için kütüphaneyi indirebiliyorlar. Kütüphanenin yapımında 16 farklı ülkeden 24 oyuncu toplamda 250 saatten fazla zaman harcadı. Tasarımı neo-klasik tarzda olan kütüphane, geleneksel olarak bilginin tutulduğu müze ve galeri gibi yerlerden esinlenerek inşa edildi. Hazırlanan resmi bir internet sitesi sayesinde ziyaretçiler Minecraft’ı indirmeden de kütüphaneyi görebiliyorlar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı