Oyun

Niçin Yapıldığı Anlaşılmayan Simülasyon Oyunları

Günümüzde simülasyon oyunlarının başarılı örneklerinin çıkması ve hatırı sayılır bir oyuncu kitlesi edinmeleri ile birlikte simülasyon dünyasında da peş peşe yeni oyunlar piyasaya çıkıyor. Artık neredeyse her konuda oyunculara gerçekçi bir deneyim yaşatmak isteyen oyun yapımcıları niçin çıktığı anlaşılmayan ilginç simülasyon oyunları ile de oyunculara farklı bir deneyim sunuyorlar.

Gerçekte simülasyon, bir olayın ya da kullanımın sanal halini ifade etmektedir. Öyle ki bugün pilotaj ya da raylı sistemler gibi üniversite bölümlerinde öğrencilere gerçek sürme deneyimi yaşamaları için uygulanabilmektedir. Oyuncular için ise gerçek yaşamda pek karşılaşma olasılığı bulamayacakları tren, uçak sürme ya da çiftlik kontrol etme gibi farklı alanlarda özel deneyimler yaşamalarını sağlarlar. Fakat her simülasyon böylesi keyifli vakit geçirmeyi sağlamayıp temelde niçin yapıldığının ve piyasa çıkmış olmasının sebebinin sorgulanmasını sağlıyor.

Goat Simulator

Bu listenin başında ise şüphesiz bir keçi olarak yaşadığınız Goat Simulator geliyor. Kesinlikle anlaşılmayan ve anlamsız oyunların başında gelecek oyunun bir senaryosu bulunmuyor ve oyuna başladığınızda bir keçi olarak birden kendinizi yaşamda buluyorsunuz. Tek yaptığınız etrafta dolaşmak ve istediklerinizi yemek olan simülasyon, tüm anlamsızlığına rağmen satış rakamları ile hatırı sayılır bir oyuncu kitlesi kazanmış durumda.

Rock Simulator

Keçi simülasyonundan daha kötüsünün de olabileceğini gösteren Rock Simulator ise sadece bir kaya olmanızı sağlıyor. Bir kaya olarak oyuna başlıyor ve yine bir kaya olarak oyunu bitiriyorsunuz. Aslında oyunun bir sonu da yok. Sadece ekranda değişen gece ve gündüz döngüsünde kaya olarak yaşamaya devam ediyorsunuz. Kaya olduğunuz için herhangi bir şekilde hareket etmeniz de olanaklı değil elbette. Oyun bu şekilde süresiz saatler boyunca devam eden bir döngüye sahip.

Street Cleaning Simulator

Sokak ve yollardaki çöpleri temizleme simülasyonu olan Street Cleaning Simulator oyunu, verilen temizlik görevlerini yapmanızı sağlıyor. Ancak hikayeden yoksun olması, esasında bir eğlenceden çok gerçek yaşamdaki bir iş gibi gelmesi ile anlamsız simülasyon oyunları arasında kendisine haklı bir yer ediniyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı