Oyun

Oyun Bağımlısı Olup Olmadığınızı Öğrenin

Bilgisayar ya da mobil cihazlar üzerinden düzenli olarak ve saatleri aşan, aralıksız bir şekilde oyun oynuyorsanız oyun bağımlısı olabilirsiniz. Temelde oyun oynamak son derece masum bir eylem gibi gözükse de en derinlerde çeşitli psikolojik sorunlara işaret edebileceği gibi uzun vadede fiziksel zararlar da yaratabilmektedir. Bu sebeple oyun bağımlısı olup olmadığınızı basit yöntemler ile anlayabilirsiniz.

Oyun Bağımlılığı Öğrenme

Oyun bağımlıları gerçek dünya ile etkileşim kurmak yerine zamanlarının çoğunu oyun ile geçiren, oyunların yarattıkları dünyada yaşayan ve genelde sosyal açıdan başarısız olan kimselerden oluşmasına rağmen esasında bu belirtileri göstermeyen kimselerde de oyun bağımlılığı görülebilmektedir. Kişi dış dünya ile temas halinde olmasına rağmen de vaktinin çoğunu oyun ile harcıyorsa bu bağımlılık olarak adlandırabilmektedir ve bağımlılığı duygusal, psikolojik, mental rahatsızlıkları bir arada barındırmaktadır. Oyun bağımlılığının sebebi genelde birden fazla nedene dayanıyor olsa da genelde sosyal ilişkileri zayıf olan kimselerde görülmektedir. Kişi başkaları ile rahat bir şekilde iletişim kuramadığında oyunların kontrol edebildiği dünyasına kendisini güvende hissetmektedir. Aynı zamanda oyun karakterlerinin giderek geliştirildiği için bu durumda kendisine psikolojik bir tatmin gelmekte ve bir şeyi başardığı hissi oluşmaktadır. Aynı zamanda kendisi gibi oyunu oynayanları internet üzerinden rahatlıkla bulabilmeleri sayesinde de aynı zevki paylaşan insanlar ile olmaktan haz duyabilmektedirler. Tüm bu nedenler dahilinde oyun bağımlısı olmanızı ise şu maddeler ile anlayabilirsiniz;

  • Video oyunu oynadıktan sonra suçluluk hissi hissediyor musunuz?
  • Oyun oynama esnasında kas ve eklem ağrıları yaşıyor musunuz?
  • Oyun oynamanızı bozacak o andaki bir engel sizi öfkelendiriyor mu?
  • Aileniz ve arkadaşlarınız ile yeteri kadar görüşme yapabiliyor musunuz?
  • Eski oyunları tekrar tekrar oynamaktan zevk alıyor musunuz?
  • Düzenli olarak oyunları takip edip oyunlar hakkında geniş bir bilgiye mi sahipsiniz?
  • Oyundaki karakterinizin başına bir şey geldiğinde bu sizde tepkiye neden oluyor mu?
  • Video oyunlarını gerçek olarak görüyor musunuz?

Eğer bu sorulardan en az ikisine olumlu yani evet yanıtı veriyorsanız oyun bağımlısı olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Bu durumun önüne geçmek için psikolojik destek alabilir ya da oyunların dışındaki dünyanın farkına varmaya daha çok çalışabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı