Oyun

Oyun Şirketleri E3’ün İptal Kararını Değerlendirdi

Microsoft ve Nintendo gibi oyun sektörünün önde gelen şirketleri dün iptal edilen E3 2020 sonrası görüşlerini belirterek aldıkları kararları açıkladı. Beş büyük firmanın yaptığı açıklamalara bakıldığında planladıkları duyurular için başka planları var gibi duruyor.

Bilmeyenler için tekrar hatırlatmak gerekirse, her yıl Haziran ayında düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından oyuncunun ve geliştiricilerin merakla beklediği E3 2020 etkinliği bu sene artan koronavirüs vakaları sebebiyle iptal edilmişti. Daha önce aynı sebepten dolayı bir başka büyük etkinlik olan Oyun Geliştirici Konferansı 2020 ertelenmiş, PAX East ise çok az katılımcı ile gerçekleştirilmişti. Ortaya çıkan söylentilere göre ESA her ne kadar konferansı iptal etmiş olsa dijital ortamda canlı yayın aracılığıyla gerçekleştirmeyi düşündüğü gelen söylentiler arasındaydı.

İlk kez bir E3 iptal edildi

Gelen söylentiler bir yana dursun, 1995 yılından bu yana gerçekleştirilen E3’ün tarihinde ilk defa iptal edilmesinden ardından gözler sektörün önde gelen şirketlerine çevrilmişti. Şüphesiz panellerinde büyük/küçük çok sayıda duyuru gerçekleştirmeyi planlayan Microsoft, Nintendo, Ubisoft gibi şirketlerin iptal kararı sonrası nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyordu. Resmi ağızlardan bir açıklama beklenirken sessizliği ilk önce Microsoft bozdu.

Geliştiricilerin aklında dijital etkinlikler var

Yeni nesil Xbox ve konsola çıkacak oyunlar ile E3’ün önemli isimlerinden olması beklenen Microsoft konuyla ilgili, “E3 Xbox Ekibi için her zaman önemli bir an olmuştur. İptal kararı göz önüne alındığında, bu sene Xbox topluluğu ve oyun oynamayı seven herkes ile birlikte yeni nesil oyunculuğu dijital bir Xbox etkiniği ile kutlamaya karar verdik. Etkinliğin zamanı ve daha fazla bilgi gelecek haftalarda açıklanacak.” açıklamalarında bulundu.

Oyun Şirketleri E3'ün İptal Kararını Değerlendirdi

Microsoft sonrası bir başka konsol üreticisi olan Nintendo yetkileri ise açıklamalarında, “Nintendo olarak hayranlarımız, çalışanlarımız, katılımıcılar ve uzun süredir bizimle olan E3 ortaklarımız dahil sektörümüzdeki herkesin sağlığı ve güvenliğini muhafaza etmek için ESA’ın bu seneki E3’ü iptal etme kararını destekliyoruz. Bu zorlu dönemde COVID-19 salgınından etkilnen herkes için endişelendiğimizi ve desteklerimizi iletiyoruz. Aldığımız kararlar konusunda esnek olmaya devam edeceğiz ve hayranlarımızı yaptığımız çalışmalar ve ürünler hakkında bilgi sahibi etmek için başka yollara başvuracağız. Öngörülebili gelecekte yapılması plananan sektörün büyük etkinlikleri iptal edilebilir ancak hayranlarımızla etkileşime geçmenin çeşitli yollarını aramakla birlikte yılın ilerleyen günlerinde paylaşacak daha çok duyurumuz olduğunu belirtmek isteriz.” ifadelerini kullandı.

İki büyük konsol geliştiricisinin ardından Ubisoft, Electronic Arts ve Devolver Digital’ın açıklamaları da gecikmedi. Ubisoft ve Devolver Digital, alınan kararı destekledikleri, sağlığın her şeyden önce geldiğini ve Microsoft gibi dijital bir etkinlik yapmanın yollarını aradıklarını dile getirdi. EA ise durumun her geçen gün değiştiğini belirterek EA Play 2020 adını verdikleri panelleri için yaptıklarını planları değiştireceklerini ve gelişmelerden herkesi haberdar edeceklerini ekledi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı