Oyun

Oyuncu Monitörü Nasıl Seçilir?

Günlük hayatta kullandığımız monitörün özelliklerini pek irdelemeyiz. Her şekliyle işimizi görmektedir. Ama oyuncu monitörü için aynı şeyi söylemeyiz. Farklı özelliklere sahip bu ekranları almak istediğimizde birçok seçeneklerin olmasının yanında hangisinin işe yaradığına karar vermek hiç de kolay değildir. Oyuncu monitörü seçerken dikkat edilmesi gereken teknik hususlar? nelerdir. Bunun yanı sıra bir de fiyat konusu vardır. İçinden çıkılmaz hal alan monitör seçimiyle karşı karşıya kalmaktayız.

Oyuncu Monitörü Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oyuncu monitörü seçerken dikkat edilmesi gereken teknik hususlar? konusundan önce nasıl bir monitör işimizi görür. Bu konu hakkında biraz konuşalım. Piyasada birçok çeşit monitör ile karşılaşacağımız için kafamızın karışmasına sebebiyet vermemek adına ilk önce bize gerekenleri bir kâğıda yazalım. Ne isteğimizi bildikten sonra ki aşama ise araştırma yapmak. Bir yere bağlı kalmayıp özellikle fiyatların değişeceğini de düşünürsek karşılaştırma yaparak, bütçemize uygun hem de istediğimiz performanstaki monitöre ulaşmış olacağız.

Oyuncu Monitöründe Boyut, Çözünürlük, Tepki Süresi

Daha büyük monitör daha çok görüş açısı demek olduğu yanlışına düşmeyelim. Sizin görüş açınız monitörün çözünürlüğüne bağlı olarak artacaktır. Ne kadar büyük monitör o kadar iyi yanılgısına düşmeyelim. 23 inç ile 25 inç arası monitörler en çok tercih edilen modeller arasındadır. Eğer sizin alanınız uygunsa 27 ve daha üstünü tercih edebilirsiniz. Oyuncu monitörü seçerken dikkat edilmesi gereken teknik hususlar? nelerdir.

Daha yüksek çözünürlüğe sahip olan oyuncu monitörleri ise sizlere oyun içerisinde daha fazla görüş açısı sunar. Yüksek çözünürlükte ise daha fazla görüş açısına sahip olurken performansında düştüğünü unutmayalım. Yüksek çözünürlük için güçlü ekran kartına ihtiyaç olacaktır.  2K oyuncu monitörlerinde yüksek performans alınacağı grafik kartlarına değinelim. GEFORCE Gtx 1070 ya da 1070 Tİ ile Radeon Vega 56 serileridir. Yukarıda belirttiğimiz gibi yüksek performans için üst düzey grafik kartlarını tercih etmelisiniz. Full HD çözünürlükten 4 kat daha büyük çözünürlüğe sahip 4K. Bugünlerde en çok tercih edilen çözünürlüktür.

Tepki süresini ele alırsak görüntüyü oluşturan piksellerin bir renkten başka renge geçiş hızıdır. Geçiş sırasındaki bulanıklığın oluşmasındaki sebepleri monitör seçiminde göz ardı etmeyelim. Oyuncu monitörlerinde önerebileceğimiz maksimum tepki süresi ise maksimum 5msdir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı