Oyun

Plague Inc. Oyunu Çin’de Yasaklandı

Ölümcül salgın hastalık yaratma oyunu olan Plague Inc. oyunu gerekçesiz olarak Çin AppStore’undan kaldırıldı. 

İngiltere merkezli olan Ndemic Creations tarafından geliştirilen ve gerçek zamanlı strateji oyunu olan Prague Inc. oyunu, Çin Halk Cumhuriyeti merkezi internet gözetim ve kontrol kıromu olan Merkezi Siber İşler Komisyonu Ofisi kararı ile Çin AppStore’undan kaldırıldı. Oyuncuların bir patojen seçerek salgın yaydığı oyunun kaldırılmasına dair herhangi bir açıklama yapılmazken, oyunun kaldırılmasına neden olan şeyin Corona Virüsü (COVID-19) olduğu düşünülüyor. 

Oyunun geliştiricisi olan Ndemic Creations, yaptığı açıklamada, Çin Merkezi Siber İşler Komisyonu Ofisi tarafından oyun içeriğinin Çin’de “yasa dışı” olarak değerlendirildiğini belirtiyor ancak oyunda neyin yasa dışı olduğunun Çinli yetkililer tarafından açıklanmadığını belirtiyor. Ortaya çıkan durumun kendilerinin kontrolü dışında geliştiriğini belirten Ndemic Creations, oyunun Corona Virüsü nedeniyle kaldırılıp kaldırılmadığını kendilerinin de bilmediğini belirtiyor. 

Plague Inc. Oyunu Çin’de Yasaklandı

Corona Virüsü ve Plague Inc. Benzerlik Gösteriyor

Ndemic Creations, Plague Inc.’ın eğitimdeki öneminin Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) gibi kurum ve kuruluşlar tarafından da bilindiğini belirten oyunun geliştiricisi, şu anda da COVID – 19’un sınırlarının kontrol altına alınmasına nasıl yardım edebilecekleri konusunda büyük sağlık örgütleri ile birlikte çalıştıklarını açıkladı. 

Corona virüsü salgınının ortaya çıkmasının ardından Prague Inc. Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki popülerliğini arttırmış, ücretli iOS oyunları kategorisinde liderliğe yükselmiş ve bu durum Çin’in sosyal medya sitesi olan Weibo’da çok konuşulmuştu. Oyunun Çin’de kaldırılan ilk salgın hastalık oyunu olduğunu belirten geliştiriciler oyunun yeniden Çin’de yayınlanması için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. 

Plague Inc. Sahte Haberleri Teşvik Ediyor Denildi

Oyunun Çin App Store’undan kaldırılmasının nedeni oyunun oyuncuların yanlış yönlendirmesi ve oyunun insanları paniğe sevk etmesi olabilir. Oyuna kısa bir süre önce eklenen “fake news” yani yalan haber özelliği ile oyuncular virüslerinin yayılmasını sağlayabiliyordu. Oyuna eklenen “fake news” özelliğinin oyunun Çin’de kaldırılmasına neden olabileceği söyleniyor. Oyunun eğitsel rolüne dikkat çeken oyunun yapımcısı James Vaughan, oyun için “Bu bir oyun, bilimsel bir model değildir” açıklamasını yapmıştı. Koronavirüs nedeniyle sadece Çin’de 2 bin 780 kişinin hayatını kaybettiği düşünüldüğünde, Çin Hükümetinin bir panik yaratmak istememesi oldukça mantıklı görünüyor. Oyunun kaldırılması sorununun çözülüp çözülmeyeceğini ilerleyen günlerde göreceğiz. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı