Oyun

PlayStation 5 Başlangıçta Sınırlı Sayıda Üretilebilir

Japon eğlence ve teknoloji devi Sony, çiçeği burnundaki PlayStation 5 konsolunu bu yıl içerisinde satışa sunmakta kararlı. Fakat Bloomberg’de yer alan bir habere göre konsol ilk başta sınırlı sayıda üretilecek ve sadece şanslı müşteriler yeni modele sahip olabilecek. Tıpkı 2013 yılında PS4 çıktığında yaşandığı gibi, tarih tekerrür edecek.

2021 yılının Mart ayına kadar Sony’nin 5 ila 6 milyon adet kadar PS5 üretmesi planlanıyor. Fakat bir önceki konsol modeli PS4’ün çıkışına baktığımız zaman şirketin 7.5 milyon adet ürettiğini görüyoruz. Bu da başlangıçta PS5 arzının görece olarak talebi karşılama noktasında sınırlı kalacağı anlamına geliyor.

Sebebi belli: Koronavirüs salgını

Yine Bloomberg’in haberinde Sony’nin böyle bir karar almasının gerekçesi de yer aldı. Tahmin edebileceğiniz üzere COVID-19 salgını nedeniyle fabrikaların kapanması, tedarik zincirinde yaşanabilecek muhtemel aksamalar ve insanların işsiz kalması sonucu daha az para harcayacak olmaları nedeniyle talebin düşük olacağı tahmini Sony’i bu kararı almaya zorlamış.

Teknik açıdan kıyasladığınızda PS5 tartışmasız çok kaliteli ve üst düzey donanımlı bir konsol. Fakat fiyatı, özellikle de ilk çıktığı günlerde biraz cep yakacak. PS4 çıktığında fiyatı 399 dolardı ve Sony’nin gayet de kâr etmesini sağlamıştı. Fakat Bloomberg’e demeç veren analistler PS5 ve Xbox Series X gibi yeni nesil oyun konsollarının 450 dolar gibi yüksek etiketlerle satılacağını tahmin ediyorlar.

Türkiye’ye geldiğinde vergiler de ekleneceği için oyunun en az 5 bin lira gibi bir fiyata satılması söz konusu olabilir.

Haziran’da üretime başlanacak

Şuan için Sony cephesinden henüz resmî bir açıklama gelmiş değil, ancak tahminler firmanın PS5 seri üretimine Haziran ayı gibi başlayacağı yönünde. Lansmanın da günümüzde çoğu otomotiv şirketinin yaptığı gibi internet üzerinden yayınlanması yoluna gidilebilir. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı