Oyun

PlayStation 5 Kontrolcüsü Ortaya Çıktı

Sony’nin önümüzdeki yıl duyurusunu gerçekleştireceği PlayStation modeli PlayStation 5’in kontrolcüsü ortaya çıktı. 

PlayStation ile oyun konsolu pazarının lideri olan Sony, yeni oyun konsolu PlayStation 5’in çıkış tarihini önümüzdeki yıl olarak açıklamıştı. Sony’nin yeni oyun konsolu çıkışı öncesinde PlayStation 5 oyun konsolunun kontrolcüsü ortaya çıktı. 

PlayStation 5 ile birlikte oyun konsolu pazarında yeni bir dönem başlatmak isteyen Sony’nin yeni PlayStation 5 oyun konsolunda en çok merak edilen konularından birisi de konsolun kontrolcüsüydü. Sony’nin PlayStation 5 kontrolcüsü, Japonya patent dairesinde ortaya çıktı. 

Dualshock 5 Ortaya Çıktı!

Ortaya çıkan görsellerden de görülebileceği üzere Sony PlayStation 5’in kontrolcüsü, Sony PlayStation 4’ün kontrolcüsünden farksız bir tasarıma sahip. Sony’nin PlayStation ruhunu sürdüren tetik tuşları ve analog stickler ufak bir iyileştirmeye uğramış. PlayStation 4 kontrolcüsünde bulunan ışık barı PlayStation 5 kontrolcüsünde kaldırılmış. Hali hazırda PlayStation 4 kontrolcüsünde bulunan kulaklık girişi yerine ise USB – C bağlantı noktası eklenmiş. 

Sony’nin PlayStation 5 oyun kontrolcüsü olan DualShock 5’in tasarımının DualShock 4’e benzeyeceği biliniyordu. Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde PlayStation mimarisinin başındaki isim olan Mark Cerny, yeniliklerin kontrolcünün dışında değil içinde olacağını belirtmişti. 

Yeni oyun konsolunun kontrolcüsü olacak olan DualShock 5’in özellikleri arasında dokunsal geri bildirim isimli yeni bir teknoloji ve uyarlanabilir tetik sistemi yer alıyor. PlayStation 5 kontrolcüsünde  en dikkat çeken özelliklerden birisi de Sony’nin PlayStation 4 kontrolcüsüne büyük umutlarla eklediği ancak oyun üreticileri tarafında beklediği ilgiyi bulamadığı dokunmatik yüzeyi yer alıyor. PlayStation 4 oyun konsolu kontrolcüsünün en çok eleştirilen yanının PlayStation 5 kontrolcüsünde de bulunmasının nedeni Sony’nin bu dokunmadık alana bir şans daha vermesi olarak gösteriliyor. 

2020 yılının Kasım – Aralık ayında tanıtılacak olan PlayStation 5 oyun konsolu için geri sayım çoktan başladı. Bakalım PlayStation 5 oyun konsolu oyuncular tarafından beğenilecek mi?

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı