Oyun

Playstation 5 Pro Sızıntısı

Playstation 5, oyun severler tarafından heyecanla bekleniyor. Aylardır detayları birer birer açıklanan Playstation 5 için şimdilerde bir de Pro dedikodusu yayılmaya başladı.

PS 5 Pro, Xbox’a Rakip Olarak Çıkacak

Playstation 5 açıklanana göre 9 teraflopluk bir güce sahip olacak ancak en yakın rakibi Xbox Series X’in 12 teraflop olacağı söylentisinden sonra, rekabette geri kalmamak amacıyla PS5 ile beraber bir de PS5 Pro’nun da tanıtılacağıyla alakalı dedikodular yayılıyor.

Daha önce PS4 Pro, PS4’ten çok sonra satışa çıkmıştı ancak haber kaynaklarına göre PS5 için bu durum farklı olacak. Yine de bu pek mantıklı bir adım olmayacak gibi görünüyor. Bu durum insanların daha uzun vadeli kullanabilmek amacıyla PS5 yerine PS5 Pro’yu tercih etmelerine neden olabilir. Bununla beraber iki model arasında çok da bir fark olmayabilir çünkü Sony’nin her iki cihazı da oyunları çalıştıracak şekilde tasarlaması gerekiyor.

PS5’in Açıklanan Özellikleri

Daha önce açıklanana göre PS5 AMD’nin 3.jenerasyon Ryzen mimarisi üzerine kurulmuş sekiz çekirdekli bir işlemciye sahip. Grafik olarak da yine AMD Radeon Navi’yi kullanılmış. 4K görüntüyü standart hale getirseler de 8K seviyesinde görüntü elde etmek de mümkün olacak.

Ekran kartı olarak PS5 için özel üretilmiş 9.5 TFLOPS gücünde Obreon ekran kartı ve depolama için SSD kullanılıyor. Obreon ekran kartının Nvidia RTX 2070 ile yarıştırılarak test edildiği de söyleniyordu. Retro Engine adlı bir teknolojiye sahip olan PS5’te eski oyunları oynamak da mümkün olacak. Ayrıca ses kartı üzerinde de çalışmalar yapılmış. PS5’de 3D ses destekli bir ses kartı bulunacak.

PS5 Ne Zaman Tanıtılacak

Playstation 5’in Ekim ya da Kasım ayı içerisinde raflarda yerini alması bekleniyor ancak Türkiye’de satılması Aralık ayını bulabilir. Sony bu sene E3 2020 etkinliğinin katılımcılarından biri değil. Dolayısıyla yeni çıkacak PS5’i ve oyunların Sony’nin düzenleyeceği özel bir etkinlikte tanıtılması bekleniyor. PS5 Pro için net bir bilgi olmadığı için etkinlikte görüp göremeyeceğimiz şimdilik belirsizliğini koruyor. Etkinliğin Mart ayı içerisinde düzenlenebileceği de söylentiler arasında

PS5’in fiyatı belli olmasa da 500 dolar civarında olduğu söyleniyor. Yani bu da ülkemizde 4500-5000 TL civarında olabileceği anlamına geliyor ancak şu an firmadan bir açıklama gelmediği için fiyatla ilgili de net bir bilgi bulunmuyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı