Oyun

PlayStation Network (PSN) Sunucuları Çöktü!

Sony’nin çok sevilen oyun konsolu PlayStation 4’ün sunucuları çöktü! Ancak şaşırtıcı bir şekilde herkes bu çöküşten etkilenmemiş gibi.

Geçtiğimiz ay Sony, Koronavirüs salgını nedeniyle sunucularda yoğun talep oluşmasını beklediklerini, bu yüzden PS4 için indirme hızlarında yavaşlama yaşanabileceğini duyurmuştu. Ancak Japonya menşeli teknoloji ve eğlence devinin açıklaması, çevrimiçi oyun deneyiminin bundan hiç etkilenmeyeceği yönündeydi. Fakat görünen o ki Sony verdiği sözü tutamadı ve internet üzerinden oyun oynayanların yaşanan kesintiden olumsuz etkilenmesinin önüne geçemedi. 

Öyle ki Twitter’ı açıp #psndown etiketini arattığınız zaman binlerce PS4 kullanıcısının oyunlara giremediğinden veya sunuculara bağlanamadığından şikayetçi olduğunu görebiliyorsunuz. Yapılan paylaşımların dillerine bakacak olursak sorun dünyanın birçok ülkesinden oyuncuyu etkilemiş durumda.

Sony: Üzerinde çalışıyoruz

Neyse ki Sony resmen bu hatanın farkına varmış ve çözmek için kolları sıvamış. En azından Twitter açıklaması bu yönde. Şuan için oyunculara bu sorunun neden kaynaklandığına dair bir açıklama yapmış olmasa da bu iyiye işaret. 

Muhtemelen sunucular gelen aşırı talebe dayanamamış durumda. Burada ilginç olan herkesin etkilenmemiş oluşu. Çünkü PS4’teki oyunlara sorunsuz erişebilen kullanıcılar da var. Tek kişilik, çevrimdışı oynanan oyunlarda ise herhangi bir problem yok.

Reddit kullanıcıları ayaklandı

Öte yandan PS4 oyuncularının sıklıkla kullandığı Reddit’te de durum Twitter’dan pek farklı değil. Çoğu konsol sahibi oyunlara giremediğinden veya çok uzun süre beklemek zorunda kaldığından yakınmış. Bunun dışında Switch, PC veya Xbox One kullanan diğer oyuncular da PS4 sahipleriyle içinde bulundukları durum nedeniyle alay ediyor. 

An itibariyle Sony cephesinden sunuculara erişim probleminin ne zaman düzeleceğiyle ilgili tahmini bir tarih verilmiş değil. Fakat geçmişte yaşanan benzer arızalara baktığımızda bu durumun genelde saatler içinde, en fazla bir günde çözüldüğünü söyleyebiliriz. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı