Oyun

PS Store Çin’de Geçiçi Olarak Durduruldu

Sürpriz bir gelişme yaşanarak Playstation Network hizmetleri Çin’de herhangi bir neden belirtilmeden geççi olarak durduruldu. Yaşanan bu gelişme sonrası resmi ağızlardan hizmetlerin ne zamana aktif olacağına dair herhangi bir açıklama gelmedi.,

Bugün Çin’deki Playstation oyuncuları için daha önce benzeri görülmemiş beklenmedik bir olay yaşandı. PSN, Çin’de süresiz olarak durduruldu. Yaşanan bu olay sonrası Sony cephesinden neden böyle bir durum yaşandığına dair veya alınan bu kararın ne kadar süreceğine dair bir açıklama yapılmaması Çinli oyuncuları bir belirsizlik içinde bıraktı. Çinli oyuncuların şu anda aklında Playstation Store’a tekrar ne zaman erişecekleri sorusu geçiyor. Bilmeyenler için kısaca bir bilgi verecek olursak, Çin’de vatandaşların erişebileceği oyunlar konusunda oldukça ağır kısıtlamalar bulunuyor. Bazı oyuncular yasağın Çin hükumetinden kaynaklandığını düşünse de PS Mağazası’nda yer alan her oyunun Çinli yetkililer tarafından çoktan onaylandığı için bu ihtimal ortadan kalkıyor.

PS Store Çin’de Geçiçi Olarak Durduruldu

Çinli oyuncuları şaşırtan bu gelişme son zamanlarda Çin’deki video oyunlarının durumunu araştıran oyun basınından biri olan Daniel Ahmad’dan geldi. Geride bıraktığımız zamanlarda Ahmad, Çin Ulusal Yas gününde tüm oyunculuk servislerini bir günlüğüne durdurduğu gibi haberlerle gündeme gelmişti. Oyun sektörünün tecrübeli ismi kendi Twitter hesabından yaptığı açıklama ile, “Playstation Store (PSN) Çin’in büyük bir bölümünde 10 Mayıs saat 07:00’den itibaren geççi olarak durduruldu. Servislerin geri açılmasına dair herhangi bir süre veya tarih verilmedi. Hizmetlerin geçici durdurulmasının resmi sebebi güvenlik güncelleştirmeleri. Ama bunun ne anlama geldiği tam olarak bilinmiyor,” ifadelerini kullandı.

Daniel Ahmad’ın güvenlik güncelleştirmesi demesi, geçtiğimiz günlerde Çin’in Twitter vari sosyal medyası Weibo’da çıkan bir iddia ile bağlantılı olabilir. Geçtiğimiz günlerde Weibo üzerinden bir oyuncu PSN sisteminde diğer bölgelere erişim sağlayabilen bir açık olduğunu dile getirmişti. Oyuncunun verdiği bu bilgiden hemen sonra PS Store hizmetlerinin kapatılmasının ardından bu ihtimalin doğruluk yüzdesi yüksek gibi duruyor. Eğer sebep gerçekten buysa Sony’nin durumla ilgilenmesi ve gizlilik konusunda yeni adımlar atması güzel bir hareket. Durum sadece bundan ibaret ise servislerin kısa süre içerisinde tekrar hizmete girmesi beklenenden de kısa sürede gerçekleşebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı