Oyun

PS5, Dokunsal Duyular İçin Efektlerini Değiştirdi

Bu yılın başlarında yeni nesil konsolu hakkında paylaşılan ilk bilgilerin ardından, Sony şimdi PlayStation 5’i resmi olarak duyurdu ve 2020 yılında piyasaya sürüleceğini açıkladı. Yeni detayların bir parçası olarak, şirket Play Station 5’in bazı özelliklerini açıklamaya başladı. 


Yeni ayrıntılara rağmen henüz bilmediğimiz bir bilgi var: Kontrol cihazının isimi. Play Station 5’in donanım mimarı Mark Cerny, kontrol cihazının “henüz bir adı olmadığını” belirtti. PS5’in  yeni donanım özellikleri, denetleyicisinden başlayarak – en azından bu aşamada – beklediğiniz gibi henüz ismi DualShock 5 olarak açıklanmadı. DualShock 5 olarak adlandırılması bekleniyor, ancak şu an Sony bu adı taahhüt etmiyor. Sony PS5 hakkında ilk konuşmaya başladığında, şirket henüz resmi bir ismi olmadığını açıklamıştı.


PlayStation 5’in yeni kontrol cihazında iki önemli yeni özellik var.

İlk olarak, 5. nesil konsollardan bu yana kontrol cihazlarında bulunan “gümbürtü efekti” teknolojisinin yerini almak için dokunsal geri bildirimler alıyoruz. Dokunsal hisleri, gerçekten daha geniş bir geri bildirim yelpazesi içinde hissediyorsunuz. Bu nedenle sizi bir yarış otomobilinde duvara çarpmak, futbol sahasında mücadele etmekten çok farklı hissettiriyor. Çim alanlardan geçerken ya da çamurda kayarken çeşitli dokunsal hisleri yaşayabilirsiniz.
Play Station resmi web sitesi bloğunda, Sony Interactive Entertainment CEO’su Jim Ryan, yeni denetleyicide ilk kez sahneye çıkan bu iki önemli özelliği anlattı. Bunlardan ilki, Ryan’ın “daha geniş bir yelpazede denetleyicinin dokunsal geri bildirim verdiğini” söylediği, gürültüyle çarpmak yerine, dokunsal hisleri kullanıcının geri bildirimle yaşamasını sağlamak olarak açıkladı. Örnek olarak, oyun oynarken bir tarlada koşmanın farklı dokunsal hislerini hissedeceksiniz.
PlayStation 5 ile birlikte piyasaya çıkacak olan yeni kontrol cihazının önizlemesi. Ryan, gelecek nesiller ile hedeflerimizden biri, oyun oynarken suda dalma hissini derinleştirmek. Yeni denetleyicimiz ile dokunma duyusunun suya dalmaya nasıl katkıda bulunabileceğini yeniden düşünmek için bir fırsat olduğunu açıkladı.

İkinci önemli yeni PS5 denetleyici özelliği

Geliştiricilerin direncini özelleştirmelerine olanak sağlayan L2 / R2’deki uyarlamalı tetikleyicilerdir. Tetikleyicinin çekilmesi gereken miktarı azaltan Xbox Elite denetleyicisi üzerinde bulunan tetikleme kilidiyle karıştırılmaması, bunun yerine oyunun tetikleyicinin kullanımının ne kadar zor olduğunu değiştirmesine izin vermesidir. Ryan, bir yay ipini geri çekmenin direncini hissedebileceğiniz örneğini verdi.

Play Station 5’in bazı özelliklerinin şöyle olması bekleniyor:

  • PS5’te fiziksel oyunlar ve 4K Blu-ışınları için bir disk sürücü bulunacak,
  • PS5 diskleri 100 GB kapasiteye sahip olacak,
  • Oyun kurulumu zorunlu, ancak konsol, örneğin çok oyunculu bir kampanya yüklemenize, ya da oyunun tamamını yüklemenize ve bitirdikten sonra tek oyunculu kısmı silmenize izin veriyor,
  • Denetleyicinin “henüz bir adı yok”, ancak gelişmiş bir hoparlör, USB-C bağlantısı ve daha yüksek kapasiteli bir pil içermektedir,
  • Lider sistem mimarı Mark Cerny, “GPU donanımında ışın izleme ivmesi var” açıklamasını yaptı,
  • Yeni kullanıcı arayüzü, arkadaşlarınızın ne yaptığının yanı sıra, istediğiniz zaman oynayabilecekleriniz hakkında daha fazla ayrıntı görmenize olanak tanımaktadır.

Önümüzdeki yıl PlayStation 5 hakkında paylaşacak çok şey olsa da, PS4’te yol gösterme konusunda Ölüm Boğazı ve Tsushima Hayaleti gibi birçok gişe rekorları kıran deneyimlerimiz var. Tüm PlayStation hayranlarına, oyunların geleceği ile ilgili olarak bizimle birlikte yolculuğa devam ettikleri için teşekkür ediyoruz. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı