Oyun

PS5 Neden Sadece PS4 Oyunları Çalıştıracak?

Playstation 5’in geriye uyumluluk modu hakkında çok detaylı bilgi olmasa da bir geliştirici yeni nesil konsolun geriye uyumluluk modu hakkında konuştu. Sektörün tecrübeli isimi sadece PS4 oyunlarını çalıştıracak olan konsolun neden PS3, PS2 ve PS1 oyunlarını çalıştıramayacağını anlattı.

Playstation 5 ve Xbox Series X’in geriye uyumluluk özellikleri büyük bir oyuncu kitlesi tarafından oldukça fazla tartışılmakta. İki konsolun da bu konuya yaklaşımları çok farklı. Sony, PS5’in bazı PS4 oyunlarını çalıştırabileceğini söylemiş ve daha eski oyunların da abonelik bazlı yayın servisi Playstation Now ile oynanabilir olduğunu açıklamıştı. Diğer taraftan Microsoft ise orijinal Xbox ve Xbox 360 oyunlarının çoğunu yavaş yavaş şu anki nesillerde oynanabilir hale getiriyor. Microsoft’un bu hamleyi Series X’de de devam ettireceği bilinse de oyuncuların çoğu Sony’nin geriye uyumluluk konusundan nasıl bir adım atacağı merak ediyor.

Sony bazı engellere takılmış olabilir

Daha önce belirttiğimiz gibi PS5 her ne kadar bazı PS4 oyunlarını oynatacak olsa da bazı oyuncular yeni nesil konsolun daha önce jenerasyondaki oyunları oynatıp oynatmayacağını merak ediyor. Cradle Games çatısı altında çalışan Marc-Andre Jutras ise oyuncuların bu sorularına cevap vermiş olabilir. Sektörün tecrübeli ismi, emülatör gibi üçüncü parti yazılımların bile eski oyunları oynatabilmesini göz önünde bulunduran oyuncuların bu özelliği istemesinin ardındaki heyecanı anladığını söylese de, PS5’in eski nesil jenerasyonlardaki oyunları oynatabilme ihtimaline pek sıcak gözle bakmıyor.

PS5 Neden Sadece PS4 Oyunları Çalıştıracak?

Konu hakkında yaptığı açıklamada neden PS5’in eski oyunları açamayacağını söyleyen Jutras, “Eski jenerasyona oyun çıkarmış bazı şirketler kepenk kapattı ve çıkardıkları oyunların lisansını almak bu sebepten dolayı düşünüldüğü kadar kolay olmayabilir. Ayrıca eski nesil konsolların yeni nesil konsolların eski diskleri okumasını engelleyebilecek bir çeşit DRM donanımı olduğunu biliyorum.” ifadelerini kullanarak oyuncuların kafasındaki soru işaretlerini giderdi diyebiliriz. Yani Sony eski oyunlar için de girişimlerde bulunmuş olabilir fakat bazı donanımsal ve hukuki açıdan sıkıntılarla karşılaşmış olabilir. Fakat yeni nesil PS5’in geriye uyumluluk özelliği konusunda en doğru bilgi yine Sony cephesinden gelecek.

PS5 ne zaman çıkacak?

Korona virüsü sebebiyle yeni nesil konsolların erteleneceği söylentisi oyuncular arasında dolaşsa da Sony planlarında bir değişik olmayacağını ve PS5’in 2020 sonunda çıkış yapacağını söyledi. Fakat konsolun ilk partide ne kadar üretileceği şu anda büyük bir merak konusu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı