Oyun

PS5’de Sohbet Botu Olabilir

Sony’nin aldığı yeni bir patent, PS5’de ses ile aktif edilen bir sohbet botu olabileceği iddiaları öne sürüldü. Bu botun sadece sesten ibaret olmayacağı, bir avatarı ve yüz animasyonları olacağı da iddia edildi.

Sony’nin yeni nesil konsolu Playstation 5’in çıkış tarihine her geçen gün daha da yaklaşıyoruz. Fakat Sony konsol hakkında çok az açıklama yaparak PS5’in gizemini korumaya ediyor. Ancak Sony bile PS5 hakkında çıkan bazı resmi detayların sızılmasının önüne geçemiyor. Daha önce sık sık patent sızıntılarıyla gündeme gelen Sony, bu sefer de “Dijital Asistan” ve “Sohbet Botu” patentlerinin sızıntısıyla gündeme geldi. Gelen bilgilere bakıldığında bahsi geçen sohbet botu Apple’ın Siri, Microsoft’un Cortona ve Amazon’un Alexa botu gibi çalışmayacak, oyuncuları dinleyerek anlamadıkları yerlerde onlara yardım edecek.

PS5 Sohbet Botu ile gelebilir

Patent ile gelen bilgiler Sony’nin sohbet botunun işlevselliği hakkında çok basit düzeyde bilgiler veriyor. Yayınlanan bilgilere göre Sony’nin sohbeti botu oyun oynayan kişinin sorularını ve oyun oynarken anlamadığı noktalarda dile getirdiği fikirleri dinleyecek, buna göre uygun bir cevap oluşturacak ve oyuncuyu daha fazla soru sormaya teşvik ederek ona oyun deneyimi boyunca yardımcı olacak. Sohbet botu ayrıca bir alarm veya bildirim gibi zamanlanmış görevler ve etkinlikler için de ayarlanabilir olacak. Patentte yer alan bilgiler sohbet botunun cevap oluşturmak için gerekli bilgileri elde etmek adına buluta bağlanabileceğini de gösteriyor.

PS5'de Sohbet Botu Olabilir
Patentte yer alan şemalar

Sony’nin sohbet botunun olabilecek bir diğer ilginç, ve kendisini diğer sohbet botlarından ayırabilecek, yönü ise bir avatar ve yüz animasyonlarına sahip olabileceği. Patentte yer alan şemalar, sohbet botunu normal bir insan gibi hareket edip konuşabileceğini gösteriyor. Peki bu ne demek oluyor? Siri ve Alexa gibi botlara bir soru sorduğunuzda bip sesi duyulur ve ardından sorunuza cevap alırsınız. Fakat Sony’nin sohbet botuna sordu sorduğunuzda televizyonunuzda bu sohbet botunun yüzü gözüküp sizinle iletişim kurabilir gibi duruyor. PS5 kontrolcüsü DualSense’in içerisinde dahili mikrofon olacağı sohbet botunun gerçek olma ihtimalini ise kuvvetlendiriyor.

PS5 ne zaman çıkış yapacak?

Sony henüz PS5’in tasarımını resmi olarak açıklamasa da geçtiğimiz ay konsolun kontrolcüsü DualSense oyunculara tanıtılmıştı. Korona virüsü sebebiyle erteleneceği iddia edilen konsolun çıkış tarihi ise Sony tarafından yapılan açıklama ile yalanlandı. Yani konsol 2020’nin sonunda gelecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı