Oyun

PS5’in Geri Uyumluluğu Konusunda Açıklama Geldi

Sony’nin yeni nesil konsolu PS5’in geri uyumluluk özelliği hakkında oyun sektöründen bir isim olan Ozan Drøsdal’dan açıklama geldi. Tecrübeli geliştirici, yeni nesil konsolun özelliğini hayal kırıklığı olarak nitelendirdi.

Takip edenlerin bileceği üzere Sony, geride bıraktığımız günlerde internet üzerinden yayınladığı canlı bir konferans ile yeni nesil oyun konsolu olan PS5’in özelliklerini resmen duyurmuştu. Donanım açısından oldukça güçlü ve etkileyici özelliklere sahip olan konsolun oyuncu topluluğu tarafından pek de hoş karşılanmayan bazı özellikleri de yok değil.

PS5’in geriye uyumluluk özelliği sadece PS4 için geçerli

Dev teknoloji şirketi Sony yeni nesil konsolun geliştirmek üzere olduğunu söyledikten sonra konsol hakkında ser verip sır verilmemiş, açıklama gününe kadar cihaz sır gibi saklanıp gizemini korumuştu. Yapılan bu duyurudan hemen hemen bir yıl sonra, yani geride bıraktığımız haftalarda, PS5’in tasarım özellikleri tüm oyunculara ve basına açıklanmıştı. 2020 yılının son günlerinde çıkması planlanan konsol donanım özellikleriyle umut vaat etmiş, her geçen gün heyecanı arttırmıştı.

PS5’in Geri Uyumluluğu Konusunda Açıklama Geldi
PS5 Geliştirici Kiti

Yeni nesil konsolun tüm bu güçlü yanlarına ve yayınlanan donanımsal bilgilerine rağmen oyuncuların canını sıkan geriye uyumluluk konusundaki bir eksiklik yok değil. Geride bıraktığımız günlerde gerçekleştirilen konferansta ve detaylandırılan bilgiler arasında Sony’nin yeni nesil konsolu PS5’de çoğu Playstation 4 oyunu için – bu oyunlardan ilki Ubisoft imzalı Tom Clancy’s Rainbow Six Siege – geriye uyumluluk olacağı duyurulmuştu ve bu haber birçok oyuncuyu mutlu etmişti. Yetkililer halihazırda 100’e yakın oyunu PS5’de denediklerini ve olumlu sonuçlar aldığını dile getirmiş, tam listenin ancak tüm oyunlar denendiğinde açıklanabilir olacağını dile getirmişti. Tahminlere göre yaklaşık 1000’e yakın Playstation 4 oyunu çalıştırabileceği düşünülen konsolun, PS3, PS2 ve PS1 oyunları çalıştırmayacak olması ise bazı oyuncuları mutsuz etmişti.

PS5’in geriye uyumluluğu hayal kırıklığı olarak nitelendirildi

Bu mutsuz oyuncuların oluşturduğu kesimde, Manuel Samuel ve Helheim Hassie gibi oyunlarını yapan bağımsız oyun geliştiricisi Perfectly Paranormal’dan Ozan Drøsdal da bulunuyor. Tecrübeli oyun geliştirici Drøsdal, gerçekleştirdiği son röportajların birinde PS5’in daha eski nesil konsol oyunları için geriye uyumluluk sunmamasını hayal kırıklığı olarak değerlendirdi fakat bu eksikliğin cihazın ne popülaritesini ne de satışlarını etkilemeyeceğini açıklamalarına ekledi. Geri uyumluluğun PS1 oyunlarına kadar uzamamasını kötü bir durum olarak değerlendiren Drøsdal, bunun konsolun başarısını etkilemeyeceğini dile getirdi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı