Oyun

Sims Oyunları Neden Bu Kadar Başarılı?

Koronavirüs sebebiyle evde kalma sürelerinin arttığı bu günlerde oyun severlerin tekrar Sims’e olan ilgilerinin arttığı ve geniş kesimler tarafından oynandığı ve satış rakamlarında salgından önceki döneme göre en az yüzde 40 artış olduğu görülüyor. Bu durum ise Sims oyunlarının başarısını tekrar gündeme getiriyor.

Sims Olarak Dünya

2000 yılında ilk oyununun çıktığı Sims serisi, çıkış yaptığı tarihten itibaren çok sevildi ve her zaman oynanan oyunlar listesinde ilk sıralarda kendisine yer bulmayı başardı. Temelde insanları yönetmenin yanında onların yaşam alanlarının da düzenlenmesi mantığı ile oynanan oyun pek çok neslin bu oyun ile büyümesine neden oldu. Öyle ki her yeni oyun ya da ek paket çıktığında “ayın en çok satan oyunu” olarak listelerde kendisine yer bulmayı başardı.

Peki, Sims oyunlarının bu kadar başarılı olmasını ne sağlıyor? Bir karakter yaratıp daha sonra onu eve yerleştirerek tüm yaşamını kontrol etmek neden oyuncuya zevk veriyor? Aslında grafik açısından da Sims oyunları büyük başarılar sunmuyordu ve neredeyse temel bir üç boyutlu grafiklere sahipler.

Ancak Sims’in başarılı olmasını sağlayan, arkasında yatan en önemli detay “yaratıcılık kavramı”. Sims esasında tüm oyunculara bir tür Tanrı olma imkânı veriyordu. Evler yapılıyor, evlerin için tasarlanıyor, Sim’lerin nasıl göründükleri belirleniyor ve onların günlük yaşamdaki eylemleri kontrol ediliyordu. Bu imkânlar çoğu kimsenin gerçek yaşamda yapamadıklarını oyundaki karakterlere yaptırmalarına neden oluyordu ve Sims’in gerçek yaşamda karşılaşılan pek çok şeyi; aşk, uyumak, yemek, işe gitmek, derslere çalışmak gibi daha pek çok eylemi barındırması insanlara oyunun çok gerçekçi olduğu izlenimi yaratıyordu.

Bu bakımdan bir diğer önemli neden de Sims oyunlarının sınırsız içeriğe sahip olmaları. Ek paketler ile sürekli güncellenen oyun sürekli yeni tasarımlar ve eylemler sunarak oyuncuların sıkılmasının önüne geçiyordu. Aynı zamanda oyundaki para faktörünün de yani para kazanmanın hilesiz olduğunda zor olması da oyuncuları kendisine daha çok çeken etmenlerdi.

Bu sebepler ile birlikte bir tür hayat simülasyonu olan Sims günümüze kadar başarısından bir şey kaybetmeden oynanan ender oyunlardan olmayı sürdürüyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı