Oyun

Sony, PS5’in Kontrolcüsü DualSense’i Tanıttı

Sony, gece saatlerinde DualSense adı verilen Playstation 5’in kontrolcüsünün tasarımını ve bazı özelliklerini paylaştı. Gerek tasarımı gerek de özellikleriyle dikkat çeken kontrolcü, yeni nesil konsolu bekleyen birçok oyuncuyu daha da heyecanlandırmaya yetti.

Söz konusu Playstation 5 olunca fazla bilgi vermekten kaçınan Sony, gece geç saatlerde yaptığı sürpriz bir duyuru ile DualSense adı verilen Playstation 5’ın kontrolcüsünü duyurdu. DualSense tasarım açısından önceki DualShock kontrolcülerine benzese de Sony’nin açıkladığı bazı özellikleriyle teknolojiyi biraz daha ileriye götürüyor diyebiliriz.

DualSense’in özellikleri neler?

Kontrolcünün genel tasarım yapısına ilk baktığımızda dikkat çeken ilk detay DualSense’in iki farklı renk tonundan oluşması. Önceki DualShock kontrolcülerinden genelde tek renkler tercih eden Sony bu fikri DualSense’de siyah ve beyaz renklerini kullanarak değiştirmiş gibi görünüyor. Kontrolcünün kullandığı iki farklı renk teması sonrası bazı oyuncular benzer bir tasarımın PS5’in kendi tasarımında görüp görmeyeceğimizi dair forumlarda şimdiden tartışmaya başladı bile. Microsofot’un Xbox Series X’de tek renk kullanması sonucu Sony, PS5 ve DualSense üzerinde de iki farklı renk kullanarak daha vurucu bir tasarıma imza atma şansı kullanmak istemiş de olabilir.

Sony, PS5’in Kontrolcüsü DualSense’i Tanıttı
DualSense

Sony sadece DualSense’in tasarımını paylaşmakla kalmayıp kontrolcünün bazı özelliklerini de paylaştı. DualSense’in dokunsal geri besleme ve tetiklerin daha hassas olacağını onaylayarak uzun zamandır ortalıkta dolaşan söylentileri doğrulamış oldu. Bu özellikler ne oluyor diye soranlar için kısaca açıklarsak, artık oynadığınız oyunda içinde bulunduğunuz yere göre hem kontrolcünün titreşimi hem de tetikleri değişiklik gösterecek. Misal, bir aksiyon oyununda ateş ederken kontrolcünün size yansıttığı titreşim ile bir ralli oyununda bozuk yolda araba sürerken kontrolcünün titreşimi aynı olmayacak. Bazı kontrolcülerde bu özellik bir süredir vardı ve Sony’nin de bu yeniliğe ayak uydurması pek şaşılacak bir şey değil doğrusu.

Sony ayrıca DualShock 4’de bulunana Share (Paylaş) butonunu Create (Yarat) butonuna çevirmiş durumda. Bu değişim sonrası PS5’in söz konusu ekran görüntüsü ve klip paylaşımına geldiğinde PS4’e oranla biraz daha fazla seçeneği olacak gibi duruyor. PS5’in kontrolcüsü DualSense’in bir başka özelliği ise içinde bir mikrofon olması. Mikrofonun ne kadar kaliteli olacağını bilmesek de bu özellik arkadaşlarıyla birlikte oyun oynayan oyuncular için güzel bir gelişme olabilir çünkü DualShock 4 için kaliteli bir mikrofon almak için biraz para harcamak gerekiyordu.

Sony, PS5’in Kontrolcüsü DualSense’i Tanıttı

DualSense ile ayrıca ışık barlarının da yeri değiştirilerek kontrolcünün üst kısmına koyulmuş ve DualShock 4’den aşina olduğumuz benzer bir Touchpad’in iki yanında ayrılmış. Destiny 2 gibi çoğu oyunun kontrolcülerde ışık barını oyuncuya bilgi vermek için kullanıldığı düşünülürse ve Sony’nin PS5 ile VR’a biraz daha odaklanacağı düşünülürse ışık barında yapılan değişiklik güzel bir adım olmuş olabilir.

Sony DualSense tasarımında neden değişikliğe gitti?

DualSense’in oyuncuları ikiye ayıracağına hiç şüphe yok. Bazı oyuncular kontrolcünün PS5’e getireceği değişiklikleri sevecek iken diğer oyuncular da Sony’nin uzun zamandır kullandığı tek renk seçeneğinden neden vazgeçtiğini merak edecektir. Az önce yukarıda belirttiğimiz gibi belki de bu değişikliğin nedeni PS5’in kendisi tanıtılınca ortaya çıkabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı