Oyun

Sony’nin Aldığı Yeni Patent PS5’i İşaret Ediyor

Sık sık aldığı patentlerle gündeme gelen Sony’nin yeni patenti PS5’de yer alması beklenen bir özelliği işaret ediyor. Daha önce akıllı asistan gibi patentlerle karşımıza çıkan Sony bu sefer de müzik oluşturma sistemine dair bir patent aldı.

Sony geçtiğimiz günlerde oyun tecrübesine katkı sağlaması için özel olarak tasarlanan bir müzik oluşturma sisteminin patentini satın aldı. Alınan bu patentin yeni nesil konsol için olup olmadığı doğrulanmasa da bu patent Playstation 5 için haber duymak isteyen oyunculara yeni bir özelliğin müjdesini vermiş olabilir. Takip edenlerin bileceği üzere Sony PS5’in tasarımını göstermemiş ve resmi çıkış tarihini duyurmamış olsa da konsolun 2020’nin son çeyreğinde oyuncularla buluşacağını defalarca söyleyerek konsolun meraklılarını heyecanlandırmıştı. Yeni nesil konsolun teknik özellikleri açıklansa da barındıracağı özellikler hakkında bir açıklama yapılmadı ve hayranlar bu özellikleri duymak için Sony’den gelecek resmi açıklamaları beklerken bir yandan da ortaya atılan iddialardan bir şeyler çıkarmaya çalışıyor.

Sony’nin Aldığı Yeni Patent PS5’i İşaret Ediyor

Alınan yeni patente göre Sony oyundaki atmosfere göre bir arkaplan müziği oluşturan sistemin haklarını tescillemiş. Dynamic Music Creation in Gaming adı verilen planlarda oyun devam ederken ekrandaki karakterlerin içinde bulunduğu ortama, oyunun verdiği duygulara ve oyuncunun bulunduğu mekana göre bir yapay zekanın durumlara uygun şekilde arka plan müziği oluşturacağını gösteriyor. Hatta bahsi geçen yapay zeka oyunun arka plan müziklerini oluştururken oyunu oynayan oyuncunun kişiliğini bile göz önünde bulunduruyor.

Oyun deneyiminin tüm yönlerini müziğe getirmek için duygusal tüm elementler kullanılacakmış. Patentteki bilgilere göre oluşturulan müzikler incelemeciler tarafından test edilecek ve oyuncuların duygusal tepkileri kişisel oyun deneyimine uyması için geliştirilecekmiş. Sony bu sistemin tam olarak hangi cihaza nasıl şekilde entegre edileceğini açıklamadı fakat patent bilgilerinde oyun deneyimi için kullanılacağı açıkça belirtilmiş. Eğer patent konsept aşamasını geçmişse, bu teknolojiyi PS5 içinde görme ihtimalimi bir hayli yüksek fakat patent bilgilerinde henüz o aşamayı geçip geçmediği yazmıyor. Geliştiricilerin yeni nesil konsolda SSD ve DualSense ile birlikte birçok çığır açan yenilikle geleceğini her fırsatta dile getirince oyunculara göre bu teknolojilerinden birinin de müzik konusunda olması mümkün görünüyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı