Oyun

Sovyetlerde Yaşamı Deneyimlemek İsteyenlere

Tarihle ilgileniyorsanız ya da yakın dönem politikalarına atıfta bulunulduğunda adının sıkça geçtiğini duyduğunuz Sovvet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, resmi olarak 1991 yılında dağılma kararı alarak tarihin tozlu sayfalarında yeri almıştır. Ancak kısa ömürlü olmasına rağmen farklı bir yaşam deneyimi olduğu için günümüzde de bir hayli merak edilen Sovyetler’i artık kitaplardan, filmlerden ya da belgesellerden öğrenme şansınız bulunuyor. Fakat Workers & Resources: Soviet Republic sayesinde Sovyetler’de yaşamın nasıl olduğunu bizzat deneyimleyebilirsiniz.

Workers & Resources: Soviet Republic İnceleme

Workers & Resources: Soviet Republic inceleme yapılacak kadar özgün bir fikre dayanıyor; Sovyetler’de yaşam nasıldı? Bu özgün fikrin harika bir ara yüz ve oynama kolaylığı ile birleşmesinden sonra simülasyon severlerin çok sevecekleri bir oyun ortaya çıkmış. Simülasyon severlerin Tropico ve SİmCity gibi oyunlardan tanıdıkları şehir kurma anlayışı, Workers & Resources: Soviet Republic’de de kendisini gösteriyor.

Oyun tema olarak 60 ve 70’lerin Sovyetler deneyimine odaklanıyor ve küçük bir geliştirici grup olan 3Division tarafından geliştirilmiş. Müzikleri, çizimleri, oynayış kolaylığı ve işleyişi ile bir anda sizi Sovyetler’e götüren bu ilginç oyun, aynı zamanda da çok uzun saatler başında kalmanızı sağlıyor.

Herhangi bir öğretim yani tutorial kısmı olmayan oyunda her şeyi kendiniz öğrenmek zorundasınız. Bu kısım belki bilerek koyulmamıştır, yaşamda her şeyi kendi başınıza öğrenmek zorunda oluşunuza gönderme yapmak için koyulmamışsa oldukça hoş bir detay olmuş. Fakat oyunu öğrenmek hiç zor değil. Temelde bir sosyalist bir şehir kurmak için elinizdeki parayı kontrol ediyorsunuz ve bu parayı aynı zamanda yatırımlar yaparak arttırmaya çalışıyorsunuz.

Paranızı arttırmak için ticaret yapmanız gerekiyor. Ticareti Sovyet şehirlerine yapabileceğiniz gibi Avrupa şehirlerine de yapabilirsiniz. Avrupa şehirleri NATO bloğu olarak oyunda gözüküyor ve dolar ile ödeme yapıyorlar, esasında bu durum uzun vadede daha çok kazanmanızı sağlıyor. Ticaret yapabilmeniz için ise gereken nüfusunuzun işçilerden oluşması. İşçilerinize sağlık, eğitim, eğlence gibi hizmetleri dengeli sunmalı ve onların üretime katılmasını sağlamalısınız.

Workers & Resources: Soviet Republic gerek konusu gerekse atmosferi ile birlikte severek oynayacağınız bir oyun olarak öne çıkıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı