Oyun

Steam Kodlarında Bulut Sistemi Keşfedildi

Popüler oyun kütüphanesi Steam kodlarını inceleyen veri madencileri Steam kodlarında bulut sistemi keşfetti. Peki Steam bulut sistemi neler sunacak ? 

Geleceğin teknolojisi olarak ifade edilen bulut sistemler arasında her geçen yeni isimler katılmaya devam ediyor. Google’ın geçtiğimiz yıl duyurusunu yaptığı ve çıkışına sayılı günler kalan Google Stadia servisinin ardından pek çok teknoloji devi kendi bulut sistemini yapmak için çalışmalara başlamıştı. Microsoft’un bulut tabanlı oyun akış servisini duyurmasının ardından pek çok kişi internet televizyonu Netflix’in de kendi oyun akış platformunu duyurucağını konuşmaya başlamıştı. Netflix CEO’su bu iddiaları yalanlarken bir başka şirketin kendi oyun akış servisi üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. 

19 Kasım’da oyuncularla buluşacak olan Google Stadia servisi oyunculara bulut tabanlı oyun deneyimi sunacak. Çıkışının merakla beklendiği Google Stadia servisi sonrasında Steam kodlarında da Valve’in de benzer bir hazırlığının olduğu ortaya çıktı. Google Stadia servisi ile birlikte kullanıcılar herhangi bir yüksek donanıma sahip olmadan bulut tabanlı dijital bir kütüphane üzerinden oyunları, PC, telefon, tablet ve televizyonları üzerinden oynayabilecek. Google’ın bulut servisi abonelik mantığı ile çalışırken Google’ın kendi çatısı bünyesine satın aldığı oyun stüdyolarının da Stadia için özel oyunlar üreteceği açıklanmıştı. 

Google’ın ardından Steam’in sahibi olan Valve’in de benzer bir hamle gerçekleştireceği ortaya çıktı. Bu iddiaların nedeni ise Valve’in internet sitesi üzerinde yer alan kodlarda bulunan “Steam Cloud Gaming Addendum” ifadesi. Bu kodlar Valve’in de bir bulut oyun sistemi üzerinde çalıştığını gösteriyor olabilir. 

Valve Steam İle Bulut Çözümleri Sunuyor

Steam bilindiği gibi geçmişte de bulut çözümleriyle kullanıcıların karşısına çıkmıştı. Aktif olarak kullanıcılara Remote Play, Link Anywhre ve Link servislerini sunan Steam’in bu servisleriyle birlikte oyunları farklı donanımlar üzerinden oynamak mümkün hale geliyor. 

Steam’in bu servislerinin Google Stadia servisinden farklı olarak bunları kendi sunucularında değil kullanıcıların bilgisayarları üzerinde yapması. Steam bu servisleriyle birlikte kullanıcıların bilgisayarını bir sunucu olarak kullanıyor ve eğer ki oyunları evinizin dışında oynamak istiyorsanız Google Stadia servisine göre çok daha hızlı bir internet hızına sahip olmanız gerekiyor. 

Konuyla ilgili olarak Steam ya da Valve resmi bir açıklama yapmamış olsa da kodlardaki bu ifade bile oyuncuları heyecanlandırmaya yetti. 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı