Oyun

The Elder Scrolls 6 Hakkında İlk Sızıntılar Geldi

Bethesda’nın uzun yıllardır beklenen oyunu The Elder Scrolls 6’ya dair yeni sızıntılar gün yüzüne çıktı. The Elder Scrolls’un hayran yapımı wiki sayfasında ortaya atılan iddialar yeni oyunun nerede geçeceğine, hikayesine ve mekaniklerine ışık tutuyor.

GÜNCELLEME: Sızıntıyı yapan kişi wiki üzerinden yaptığı açıklama ile paylaştığı bilgilerin gerçeği yansıtmadığını söyleyerek özür diledi.

E3 2018’in şüphesiz en büyük sürprizlerinden biri Bethesda’nın The Elder Scrolls 6’nın resmi olarak geleceğini duyurması olmuştu diyebiliriz. Çok kısa bir video eşliğiyle oyunun geleceğini müjdeleyen Todd Howard, TES 6 için ne yazık ki oyuncuların uzun bir süre bekleyeceğini de eklemişti. The Elder Scrolls 6 öncesi yapacakları iki büyük oyun olduğunu bile getiren deneyimli isim, TES 6 için günümüz teknolojisinin yeterli olmadığı dile getirmişti.

The Elder Scrolls 6 Hakkında İlk Sızıntılar Geldi
The Elder Scrolls Online

E3 2018’den sonra hakkında tek bir bilgi bile duymadığımız The Elder Scrols 6, serinin hayranlar tarafından oluşturulmuş wiki sayfasında sızdırıldığı iddia edilen yeni bilgilerle gündeme gelmeyi başardı. Sızıntıyı yapan Throwaway13579 isimli kullanıcı kaynağının kimliğini açıklamasa da gayet güvenilir biri olduğunu ve şirketin evden çalışmaya başladıktan sonra bu bilgileri direkt olarak birinci elden elde ettiğini söyleyerek açıklamasına başlamış. Kullanıcının açıklamasına geçmeden önce durum ne olursa olsun bunların söylentiden ibaret olduğunu, resmi bilgi olmadığını o yüzden hemen inanılmaması gerektiğini hatırlatalım.

TES 6 2024 yılında çıkış yapacak

 • Oyunun adı The Elder Scrolls VI: Redfall olacak, oyun High Rock ve Hammerfell topraklarında geçecek.
 • The Elder Scrolls 6 2024 yılının son çeyreğinde, Starfield ise 2021 senesinde çıkış yapacakmış.
 • Oyunun Skyrim’deki olaylardan 6 yıl sonrasını konu alacak.
 • Oyunun politik yapısı biraz karmaşık. Hammerfell Tamriel standartlarına göre zengin ve istikrarlı bir devlet grafiği çizerken, High Rock soylular tarafından bölgelere ayrılmış olacak. Bu ayrılan bölgeler birbirlerine düşman alt bölgeler olacağı için Skyrim’e benzetilmiş.
 • Bethesda yeni nesil donanımını kullanarak yüzlerce ve eğer mümkün olursa binlerce askerin aynı anda savaştığı efsanevi savaş sahneleri ortaya koymak istiyormuş.
 • Bethesda’nın teknolojiyi zorlamak istemesinin sebeplerinden biri de Orklar. Orklar bu politik yapı içerisinde kendilerine yer bularak High Rock topraklarında yer alacaklar ve ana hikaye görevlerinde birinde yaklaşık yüze yakın Ork dağdan inerek Jehanna adında bir şehri istila edecekmiş. Bu göre Skyrim’de Whiterun kuşatmasının on katı büyüklüğünde olacakmış.
 • Direnni Tower isimli mekanın ana hikayedeki yeri büyük olacakmış ve haritanın birçok yerinden görülebilecekmiş. Bu olay Oblivion’daki White-Gold Tower’a benzetilmiş.
The Elder Scrolls 6 Hakkında İlk Sızıntılar Geldi
The Elder Scrolls Online
 • Oyunda gemi seyahati olacakmış ve Balfiera Adası’nda geçecek olaylar hikayenin doruk noktası olacakmış.
 • Bethesda Starfield için geliştirilen bir araç mekaniğini TES 6 için de kullanacakmış. Bu mekanik sayesinde oyuncular Iliac Bay’e gemiyle yolculuk edebileceklermiş. Araç mekaniği için düşünülen mevcut plana göre oyuncular birkaç çeşit gemiden birini satın alıp çok detaylı olmasa da gemiyi kişiselleştirebileceklermiş. Zamanla oyuncular satın aldıkları aracı geliştire geliştire kayıktan gemiye yükseltebilecekler ve NPC’lerden kendilerine bir mürettebat oluşturabileceklermiş.
 • Büyü oluşturma yeni oyunda yer alacakmış.
 • Gemi mekaniği olduğu için oyunun dünyası küçültülmeyecekmiş. Daggerfall şehri Bethesda’nın bugüne kadar oluşturduğu en büyük şehir olacakmış ve bu bağlamda CD Projekt RED’in çalışmalarını kendilerine örnek alıyorlarmış. Önceki TES oyunlarında olduğu gibi şehirdeki her karakterin günlük rutini olacakmış.
 • Birbirini tekrar etmeyen ilginç görevler tasarlamak şirketin yeni oyun için düşündüğü önceliklerden biriymiş.
 • Hitabet gibi yetenekler diyaloglarda iş yapabilecek ve bazı karakterlerin kaderini belirleyebilecekmiş. Misal size görev veren bir karakteri kızdırdığınızda eğer hitabet yeteneğiniz yüksek ise onu sakinleştirebilireceksiniz. Eğer yeteneğiniz yetmezse onunla savaşıp öldüreceksiniz. Daha sonra ise öldürdüğünüz karakterin çocukları yetimhanede yaşamaya başlayacakmış.
 • Oyunun ek paketlerinden biri Stros M’Kai topraklarında geçecekmiş.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı