Oyun

The Last of Us 2 Orta Doğu’da Yasaklandı

Çıkışına artık çok bir süre kalan The Last of Us 2’den, Orta Doğu’daki oyuncuları üzecek bir haber geldi. Bu senenin en çok beklenen oyunlarından olan Naughty Dog imzalı The Last of Us 2, Orta Doğu’nun bazı ülkelerinde yasaklandı.

Orta Doğu’da bulunan bazı oyuncular, Naught Dog’un zombi aksiyon-macera oyunu olan The Last of Us 2’yi oynamakta bazı sıkıntılar yaşayabilir. Ortaya çıkan çeşitli iddialara göre oyunun içerisinde barındırdığı bazı temalar yüzünden The Last of Us 2 Orta Doğu’nun bazı ülkelerinde yasaklanmış olabilir. Yukarıda bahsettiğimiz çeşitli detaylardan ilki, Playstation Destek ekibine Birleşik Arap Emirlikleri içerisinden neden The Last of Us 2’yi ön sipariş edemediğini soran ghostechful isimli bir Reddit kullanıcısından geliyor. Aldığı cevabı DubaiGaming alt forumunda paylaşan kullanıcı, destek ekibinin verdikleri cevapta, “Eğer herhangi bir ürün bölgesel markette bulunmuyorsa bu, oyunun ülkenin yetkili makamları tarafından yasaklandığı anlamına gelir ve bizim yapacağımız bir şey yok,” ifadelerini kullandığını paylaştı.

The Last of Us 2 Orta Doğu'da Yasaklandı

Birleşik Arap Emirlikleri ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerine ait Playstation mağazasında The Last of Us 2 ile ilgili arama yapıldığında sadece The Last of Us’ın PS3 ve PS4 versiyonu çıkıyor. Her ne kadar Playstation2ın o bölgede aktiflik gösteren şubesinin Twitter hesabından The Last of Us 2’nin reklamını yapmış olsa oyunun mağazada gözükmemesi oyuncuları üzdü. Bu bölgede bulunan bazı ülkelerde Şeriat kanunlarının uygulandığı ve bu kanunlara göre medyada neyin gösterilip gösterilmeyeceği bilinen bir gerçek. Bazı şirketler bu bölgede yasaklara takılmamak için düzenlemeler yapsa da The Last of Us 2’nin çıkışına 1 aydan az süre kalması Naughty Dog’un elini bağlıyor diyebilir.

The Last of Us 2’nin yasaklanmasının resmi sebebi henüz açıklanmış değil fakat Reddit’deki bazı oyuncular bu yasağın aralarında romantik bir ilişki olan Ellie ve Dina yüzünden olduğunu öne sürdü. LGBT+ temasının bol bol işleneceği yapımın benzerleri, tema çok az işlense de, Orta Doğu’daki ülkelerde hiç hoş karşılanmıyor. Bazı oyuncular tarafından da eleştirilen LGBT+ temasının yanı sıra oyunda çıplaklık ve cinsel içeriğin de olacak olması yasağın bir diğer sebebi olarak gösteriliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı