Oyun

Valve Half-Life: Alyx’den Yeni Videolar Yayımlandı

Valve’ın yıllar sonra gelene gelen ve merakla beklenen VR Half-Life oyununa ait üç yeni oynayış videosu geldi. Yayınlanan videolarda çevreyle girebileceğimiz fiziksel etkileşimler gösteriliyor.

Sürpriz bir şekilde duyurulan ve yıllardır yeni bir Half-Life oyunu bekleyen insanları heyecanlandırmayı başaran Half-Life: Alyx’in çıkışına sadece yirmi gün kaldı. Half-Life 1 ve Half-Life 2 arasındaki zaman diliminde geçecek olan Alyx’in VR’a özel bir oyun olduğu her ne kadar bazı oyuncuları mutsuz etse de Valve’un vaat ettiği deneyimi merak eden oyuncuların sayısı da bir hayli fazla.

Valve yayınladığı üç videoda Alyx’in headcrab adındaki evrene özgü tehlikeli yaratıklarla, zombilerle, Evrensel Birlik askerleriyle, bulmacalarla ve sağlık istasyonları kapılar gibi fiziksel etkileşimlere girdiğini görüyoruz. Ayrıca çatışma esnasında bol bol kullanacağımız tabancamızı ve tabancamıza parçalar alabileceğimiz geliştirme istasyonunu da görüyoruz. Alyx’in bir noktada patlayıcı bir cihazı pompalı tüfeğinin namlusuna yerleştirip ateşleyerek silahını nasıl bomba-atara dönüştürdüğüne şahit oluyoruz. Tüm bunların yanı sıra, gravity gloves (yerçekimi eldiveni) adı verilen eldivenlerimizin birçok konuda işlevsel olduğunu da görebilirsiniz.

Videolar oyunun VR gücünü gösteriyor

İlk videoda Alyx City 17’nin karanlık bir bölgesinden geçerek ışınlanma seçeneğini seçiyor. Ulusal Birlik fabrikasına giderek konteynırlardan bulduğu reçineler ile tabancasını geliştiriyor. Ayrıca Ulusal Birlik sağlık istasyonunu da kullanmasını görüyoruz.

İkinci videoda ise Alyx şehrin Xen ve headcrab dolu bir bölgesine giderek yaratıkların icabına baktıktan sonra kapıları açabilmek için göze güzel gözüken 3 boyutlu bulmacaları çözüyor.

Üçüncü ve son videoda ise oyunun aksiyon sekansını görüyoruz. Alyx, Ulusal Birlik askerleri ile mücadele ederken pompalı tüfeğinin yanı sıra kendisine fırlatılan el bombasını, gravity gloves (yerçekimi eldiveni) kullanarak geri fırlatıyor. Ayrıca yakın mesafeli noktalar arasında ışınlanmasını da görüyoruz.

Peki oynamak için neye ihtiyaç var?

Steam’de şu anda %10 indirimle ön siparişe açık durumda olan ve 23 Mart tarihinde çıkışını gerçekleştirecek olan Half-Life: Alyx’i oynamak için Valve Index, HTC Vive, Oculus Rift veya Windows Mixed Reality VR başlıklarından birine ihtiyacınız var. Oyunun yayınlanan sistem gereksinimleri ise şöyle:

  • İşletim Sistemi: Windows 10
  • İşlemci: Core i5-7500 veya Ryzen 5 1600
  • Bellek: 12 GB RAM
  • Ekran Kartı: 6 GB GTX 1060 veya RX 580
Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı